Дете с менингококова инфекция, прието в столичната детска болница, е имало контакт с приетото през март дете със същото заболяване. Това каза пред БТА д-р Благомир Здравков, директор на Специализираната болница за активно лечение по детски болести „Проф. Иван Митев“. По думите му последното прието дете - на 12 г. , заразено с менингококова инфекция, на 11 април е транспортирано от Специализираната болница за активно лечение по паразитни и инфекциозни болести „Проф. Иван Киров“ в критично състояние. Веднага е започнала реанимацията и към момента пациентът е стабилно състояние, но остава на апаратна вентилация.  

Другото дете – на 13 г., което беше прието в тежко състояние през март, вече диша самостоятелно и е контактно и адекватно, добави той. Неговият брат е имал само катарални прояви на инфекцията, каза още д-р Здравков.

Заразяването не е толкова трудно, особено ако децата са с потиснат имунитет или с предхождаща инфекция, допълни д-р Здравков. Трите деца не са роднини, но са имали контакт, посочи още той.

Бебето, което почина от същата инфекция през март, няма връзка с по-големите деца, уточни д-р Здравков.   

В края на март от Министерството на здравеопазването съобщиха, че бебе със съмнение за внезапно протекла менингококова инфекция, довела до сепсис и полиорганна недостатъчност, е починало. Менингококовата инфекция у починалото бебе е причинена от серогрупа X, която не е включена в състава на разрешените за употреба ваксини в ЕС.

На 31 март наличната в страната ваксина срещу менингококи от групи A, C, W-135 и Y може да се поставя в имунизационните кабинети на регионалните здравни инспекции, след закупуването ѝ от желаещите.