Общият брой на кръводаряванията в България се увеличава, но в някои области се отчита и негативна тенденция. Данните са на Националния център по трансфузионна хематология.

Най-драстичен е спадът в Ловеч - с близо 10 на сто на годишна база. Намаление обаче има и в Русе, Ловеч, Габрово, Плевен, Бургас, Смолян, Пазарджик, Кърджали, Пловдив, Лом, Кюстендил, Видин и София-област.

Обратна е тенденцията в Ямбол, където дарителите са се увеличили с близо 1/3, пише bTV. 

И друга тревожна констатация - през годините се отчита спад в броя на редовните кръводарители.

През 2014-та - те са били повече от 52 хиляди, а през миналата година - почти двойно по-малко.

Има увеличение при тези, които даряват за първи път. Според експерти - това са основно близки на хора, на които им предстои операция или друга планова процедура.

А нуждата от кръв и кръвни продукти постоянно расте - затова и увеличението в абсолютния брой дарявания все още не успява да ги покрие.

Центровете по трансфузионна хематология държавата не прави достатъчно, за да стимулира благородния акт. Така например, Националният център работи с намалено работно време заради недостиг на сестри.

От здравното министерство обясниха - нужни са 7 сестри, за да заработи националният кръвен център на пълен режим. Ведомството е осигурило средства, за да увеличат заплатите на работещите там и да се привлекат нови.

Според министерството всичко това не е повлияло на количеството дарена кръв.

За първите девет месеца на настоящата година е отчетен 1,2% ръст на кръводаряванията спрямо 2023 г.

От здравното министерство заявиха, че работят за по-лесното прехвърляне на кръв и кръвни продукти между центрове и болниците, както и по мерки, с които да се намали до минимум бракуването им.