С нова за България оперативна процедура лекарите от УМБАЛ “Св. Марина” във Варна вече лекуват дискова херния. Механичната перкутанна дискектомия се извършва за първи път у нас от проф. д-р Явор Енчев, шеф на Клиниката по неврохирургия и зам.-председател на Българското дружество по неврохирургия.
Това е най-модерното лечение на дискови хернии в света, твърди експертът. Манипулацията е безкръвна и минимално инвазивна – няма разрези, няма шевове.
Около 80% от хората в света страдат от болки в гърба в даден етап от живота си.
Дископатията или дисковата херния е свързана с дегенеративни и по-рядко с травматични изменения на междупрешленните дискове. Те се разполагат между всеки два прешлена на гръбначния стълб, осигуряват неговата гъвкавост, широка гама от движения и омекотяват напрежението, оказвано върху него в ежедневието. Това се дължи на специфичната им структура, засягането на която води до дегенеративни промени. Всеки диск е съставен от централно разположено пулпозно ядро, периферен фиброзен пръстен и хрущялни пластинки в съседство на прешленните тела.
Механичната перкутанна дискектомия се извършва под локална анестезия. Пациентът лежи по корем на операционната маса, с помощта на рентгенов контрол се определя нивото на дисковата херния. Използва се специален комплект за механична дискектомия – в него има специфична игла (троакар), която под рентгенов контрол се въвежда задно странично в гръбначния диск. Вади се пълнителят на иглата и се въвежда устройство. То представлява, образно казано, “механична игла, на която има спирала”. Този Архимедов винт е закрепен за мотор. Всички части са изключително детайлни и деликатни за изработка. Моторът задвижва Архимедовия винт и по неговата спирала меката част на гръбначния диск (нуклеус пулпозус) се изкачва нагоре. Неврохирургът прави серия от движения напред-назад с Архимедовия винт, така успява да извлече меката част на диска. Апаратурата има специален контейнер за извлечената материя. На всеки десет секунди тя се отстранява, почиства се контейнерът и се продължава с манипулацията. Новата апаратура позволява да се променя посоката на движение на иглата от лекаря. Така се освобождава по-голяма част от гръбначния диск. Накрая се отстранява, разбира се, иглата. Затова няма разрез или шевове.
"Пациентът трябва да лежи 3 ч след манипулацията. В Америка и в други несоциални държави политиката е след тази операция човекът да се връща на работа. Но у нас трябва да остане 3 дни – толкова е клиничната пътека”, казва проф. Енчев. Той препоръчва пациентите да не вдигат тежко поне 2 седмици, да не правят упражнения, да няма свивания и навеждания.
Манипулацията се извършва, за да се намали обемът и налягането в прешленния диск. Притиснатият нерв се освобождава и страданието приключва.
Новият модерен метод е за предпочитане, защото ги няма недостатъците на класическата хирургия. При нея се налага разрез, дисекция на паравертебралната мускулатура. Независимо колко елегантно и фино е направена хирургическата манипулация, има разширяване на пръстена на диска, той се изрязва и се отстранява съществена част от подвижния диск, включително част, която би била потенциално функционална. С новата безкръвна операция се постига същият ефект като при класическата операция на дискова херния, но с по-малко риск.
Защо е така важно въпросното лечение?
Според експертите в света почти няма човек без оплаквания от дискови хернии. Причините са заседналият начин на живот, обездвижването заради съвременните технологии и нездравословното хранене. Проф. Енчев припомня, че макар често да се забравя този факт съвременният човек живее много по-дълго от своите предци. Все повече хора достигат до заветните 90-100 години. Старостта е основната причина за дисковите изменения.
“На практика болките в гърба водят до значително понижаване на качеството на живот, много от потърпевшите остават изолирани от обществото. Някои стигат и до инвалидизация, а тя е причина за огромни икономически тежести в цял свят. Проблемът е сериозен”, обяснява проф. Енчев.
В кои случаи може да се приложи новата процедура?
Всяка една хирургична операция трябва да бъде съобразена с индивидуалните особености на пациента. Първата стъпка при гръбначните заболявания, златният стандарт е да се започне с ядрено-магнитен резонанс (ЯМР). “Идеалните кандидати” за новото лечение са страдащите от дискова херния на 1 или повече нива. С тази методика се атакува на един етап една дискова херния – т.е. едно ниво. Дисковата херния на едно ниво означава, че имаме притискане на нерв. Пациентът е с коренчева или радикулярна симптоматика – болка по крака, която се дължи на притиснатия от самия нерв диск. “В случай че е налице тази симптоматика, то получените резултати са повече от отлични”, твърди проф. Енчев.
“Новото високотехнологично лечение изисква съответните условия. Може да бъде извършено само в модернизирана клиника като нашата. След поставянето на диагнозата с ЯМР, по време на операцията се борави с C-рамо (интерактивен рентгенов апарат), с който може прецизно да се позиционира иглата, без да рискуваме да засегнем нерв”, казва началникът на Клиниката по неврохирургия на “Св. Марина”.
Цялата иновативна интервенция продължава само няколко минути. При класическата операция на дисковата херния същинската част може да отнеме 20-40 минути. Ако ситуацията е усложнена – час и повече, твърди експертът.
До момента манипулацията е успешно приложена на повече от 10 пациенти в “Св. Марина”.
19-годишно момче е най-младият опериран досега.
Възстановяването на пациентите е отлично. Две седмици след манипулацията лекарите съветват те да започнат лечебна физкултура при физиотерапевт. Тя укрепва мускулатурата на гръбнака и това е добре да се поддържа постоянно.
Иновативният метод не се прилага при инфекция на гръбнака, тумори или при болни с притиснат нерв поради друга диагноза, например при гръбначен шип.
Засега пациентите трябва сами да закупуват консумативите, когато става въпрос за неврохирургия. Той, като зам.-председател на Българското дружество по неврохирургия иска Здравната каса да поеме тези разходи.
Коментари