Движението е свързано със здраво сърце. Ако крачката е и енергична, кислородът се движи бързо през кръвта, елиминира отпадъчните токсини и намалява риска от болести

Генетичната рулетка не е всичко в усилията за по-дълъг живот. Спортуване под формата на нещо толкова естествено и лесно за изпълнение като ходенето пеш осигурява за здравето и дълголетието значително по-големи ползи, отколкото се смяташе досега.

Австралийски учени го доказват с използването на по-прецизни средства за измерване на ефектите от работата на мускулите - и връзката ѝ с дълголетието независимо от генетичните предразположения. Екип на Медицинския факултет на университета “Грифит” в Куинсланд изчислява, че ако най-малко физически активните хора спазват режима на най-активните си връстници, биха могли да живеят почти 11 г. по-дълго.

Методиката, по която учените са направили изчислението, е публикувана в British Journal of Sports Medicine. Подобрената точност на преценката е била постигната с набирането на обективни данни за времето в движение чрез акселерометри - устройства, които измерват ускорение.

Предишни подобни проучвания за връзката между упражняването и краткия живот разчитат на данни, докладвани от самите доброволци в изследванията. Освен това за разлика от субективното докладване само на времето за спорт, което представлява малка част от живота на хората, нашата мярка обхваща сбора от всички активни движения, които участниците в проучването правят, обясняват изследователите. Те цитират анализ на тежестта на рисковите фактори за ранна смърт с ясно послание:

За продължителността на живота обездвижването е сравнимо с ролята на пушенето и е потенциално по-лошо от хипертонията. За сравнимост на данните проучването приравнява различните физически усилия към ходене, като използва стандартна методика. Уредите са отчитали всички активни движения и са ги “превръщали” в енергийни еквиваленти на ходене. които изгарят

В изследването най-малко активните хора ходели около 50 минути дневно, следващата група се движела около 80 минути дневно, третата около 110 минути, а най-активните - около 160 минути на ден.

От четирите групи най-малко активните хора биха имали най-голяма печалба за очакваните години живот.

Всеки допълнителен час пеш ще добави почти 6 часа живот, дори за хора с висок генетичен риск от кратък живот, се казва в новото проучване. Ползата може да изглежда преувеличена, ако човек не знае, че тялото използва около 200 мускула, за да направи крачка напред, и всъщност ходенето, което приемаме като толкова естествено, колкото е дишането, има ефект на спортуване. Правенето на крачки е отлично упражнение за натоварване на по-голямата част от мускулните групи. Ходенето не натоварва само краката - то ангажира и мускулите на таза, коремните мускули, мускулите сгъвачи и разгъвачи на раменете и мускулите на гърба. Разходка може да се брои дори за кардиоупражнение, ако предизвикате себе си да вървите със скорост над обичайните за повечето хора 5 километра в час.

Темпо около 6 км в час се приема за бързо и попада в рамките на умерената активност, която като цяло е дар за здравето.

Една от големите придобивки от движението е за сърцето, а сърдечносъдовото здраве е и основен фактор за дълголетие. Ходенето конкретно намалява риска от образуване на тромби - мускулите в прасеца действат като помпа. При ходене те изтласкват кръвта от стъпалата и краката обратно към сърцето и по този начин намаляват натоварването на сърцето. Енергичната крачка по естествен път увеличава вдишванията, кислородът се движи по-бързо през кръвния поток. Чрез този естествен механизъм ходенето ускорява елиминирането на отпадъчните клетъчни токсини и намалява риска от болести.

Придвижването пеш може да спре загубата на костна маса при хора с остеопороза. С поне 30 минути ходене всеки ден жени в менопауза намаляват с 40% риска от счупвания в критичната зона близо до тазобедрената става.

За извличане на още добавена стойност от пешеходството опитайте да не се прегърбвате, защото с отпуснати рамене ще измествате центъра на тежест на тялото върху най-уязвимата част от гръбнака в областта на кръста.

Гледайте напред, вместо надолу, за да намалите напрежението във врата си.

Ръцете ви трябва да се люлеят от раменете като махало напред - назад. Не само за изгаряне на повече калории, а и за подобрен баланс и по-висока скорост на ходене при равни други условия. Една бърза 30-минутна разходка обичайно изгаря около 200 калории. Ден за ден не е впечатляващо, но повторено много дни може да доведе до сваляне на килограми. Отделно размахването на ръцете измества натиска и тежестта от ставите към мускулите и работи срещу амортизацията на “сглобките” на костите. Важно е и правилното стъпване - тежестта при приземяване да се пренася търкалящо от петата към пръстите. Голяма част от спазването на съветите зависи от удобната обувка, но това като че е единственото условие за този “спорт”, което е свързано с пари.

По-стари проучвания са установили, че хората, които са активни физически редовно през петдесетте и шейсетте си години, понижават с 35% вероятността да умрат през следващите 8 г. в сравнение с техните обездвижени връстници. Факт, който е малко известен, но житейски установен от хората с болки в кръста и гърба, е, че ходенето освобождава естествени болкоуспокояващи ендорфини в тялото.