- Докторите с 800 дни неползван отпуск излязоха в почивка за 2 седмици, през това време текат предизвестията им за напускане
- Преговаря се с няколко млади медици, както и със специалист от София, който да го оглави
- Обещаните от министъра 6-има специализанти не се намериха, но може да се сключи договор със столичната педиатрия
- Малчугани от областта засега ще се приемат само в хирургията и ортопедията на болницата
Детското отделение във врачанската болница все пак затвори.
Въпреки обещанието на здравния министър проф. Христо Хинков при спешното му посещение в града преди седмица не бяха осигурени шестима лекари - специализанти от столицата. Така от 15 август педиатрията в МБАЛ “Христо Ботев” е затворена, а всички лекари, работещи в отделението, са в годишен отпуск за 2 седмици.
Те са подали и предизвестия за напускане, след като с ръководството на болницата
не постигнаха споразумение за по-добро заплащане
Това пък означава, че може и от септември да няма кой да лекува малките пациенти от областта.
“Отделението е затворено, а лекарите са в отпуск. Имаме педиатри на разположение, които да консултират деца евентуално за приемане в други отделения.
Не ми е предоставена информация къде да пренасочваме децата,
които имат нужда да бъдат лекувани в детско отделение”, каза шефката на болницата д-р Кети Ценова, която също е депозирала оставката си в Министерството на здравеопазването.
Врачанската болница пусна обява, че търсят 4-има лекари със специалност “Педиатрия” и 4 медицински сестри за детското отделение. На тези, които не са от Враца,
се предлага жилище
Кандидати обаче досега няма. От местната управа обещаха общински апартаменти и при временно командироване на педиатри във врачанската болница.
Напускащите лекари обявиха, че са на ръба на силите си. Имат натрупани неизползвани отпуски. Заради недостиг на кадри се налага да работят извънредно. А след десетки години професионален опит основните им заплати са около 1400 лв.
“Много важни за нас са условията за труд, а те имат медицинска и човешка страна. Ние сме съвестни хора и се грижим за нашите пациенти, но когато започнат четирима да изпълняват ролята на шестима, за 5 г. се натрупват 799 дни неизползван платен годишен отпуск за цялото отделение. Имам колеги, които имат 89 дни платен годишен отпуск. Когато в отделението идват пациенти в тежко състояние, дори и да ни е свършило дежурството, ние оставаме”, сподели педиатърът д-р Бисер Тодоров, който има 30-годишен стаж там.
От врачанската болница обявиха, че ще продължи приемът на деца в отделенията по хирургия и ортопедия. Там има лекари с необходимите специалности.
Деца с други диагнози ще се пренасочват към общинските болници в Мездра и Бяла Слатина и към здравни заведения с по-високо ниво на компетентност в София и Монтана.
Междувременно продължават преговори за сформиране на нов лекарски екип, а кметът на Враца Калин Каменов успокоява родителите, че отделението все пак ще работи.
“Вече имах среща с медицинските сестри от детското отделение. Тези достойни за уважение хора не са притеснени за работните си места, а за бъдещето на отделението. Обединихме се около това, че без тях няма как да привлечем педиатри и да го запазим. След множество разговори с лекари от общината и здравни заведения от страната вече
имаме принципното съгласие на трима лекари от областта,
които от септември ще работят в детското отделение. Водят се и преговори с лекар с висока експертиза от столицата да го оглави. Отделно преговаряме и с двама млади педиатри от Враца, които също са склонни да започнат работа в отделението”, каза Калин Каменов.
Стана ясно още, че в заключителна фаза са и преговорите за сключване на договор със столичната детска болница “Иван Митев”. Оттам са обещали съдействието си и във Враца вярват, че от началото на септември детското отделение ще може да работи с пациенти.
Коментари