При съмнения за здравословното състояние на децата не се паникьосвайте, потърсете специалист, съветва д-р Даниел Дончев

Родителите винаги да се обръщат към професионалисти, когато имат съмнения за здравословното състояние на децата си. Това посъветва д-р Даниел Дончев, детски анестезиолог в болница „Пирогов“. Има ли съмнения, трябва да бъде потърсена помощ, дори това да натоварва системата с много сигнали и прегледи за леки инциденти, каза за БТА д-р Дончев.

Той беше един от специалистите от болница „Пирогов“, които днес в рамките на втората част от Лятната академия за родители "Първа помощ за малките герои", показаха на родители как адекватно да реагират при различни състояния на децата.

Целта на академията е родителите да придобият представа какво могат да направят и как да бъдат подготвени, спокойни и адекватни, когато възникнат спешни състояния с техните деца, обясни д-р Дончев. По думите му за хора, които нямат медицинско образование, е много трудно да преценят в критична ситуация дали биха могли да се справят сами. Предпочитаме да видим децата и да сме сигурни, че те са добре и евентуално да ги освободим, отколкото да се пропусне нещо важно, коментира още той.

Много често в болницата идват родители с деца след пътнотранспортни произшествия, битови и спортни инциденти, в по-малката детска възраст голям проблем е задавянето с чуждо тяло, както и фибрилните гърчове, обясни специалистът.

Докторът посъветва още родителите да се интересуват от първа помощ – кога и как биха могли да я оказват, както и да знаят кога и как адекватно да търсят системите за бързо реагиране. Много често идват паникьосани родители, защото е много трудно за хора, които не са професионалисти, да оценят една ситуация колко е сериозна. Често родителите смятат даден инцидент за много драматичен и фатален, а той не е такъв, каза още д-р Дончев.

По време на днешните демонстрации родителите имаха възможност да попитат лекарите за притесненията си. Част от въпросите бяха свързани с евентуалните действия, които родителите трябва да предприемат, ако децата им бъдат ухапани от животно, ако погълнат чуждо тяло или бъдат ухапани от кърлеж. Специалистите показаха и как родителите могат да окажат първа помощ.

Деца до три години не бива да си играят с малки предмети, защото дори предмет с размера на фъстък може да запуши дихателните пътища на децата, посъветва д-р Дончев. Лекари препоръчаха на родителите да се стараят да мислят рационално, защото паниката е най-лошият съветник.