Няма данни за замърсяване от Украйна в българската акватория на Черно море, съобщиха от Министерството на околната среда и водите (МОСВ). Според сателитните изображения от вчера няма замърсяване в изключителната икономическа зона на България. Няма и притеснения, свързани със зоните за къпане по Черноморието.

Министерството осигурява редовно наблюдение на състоянието на морските води след разрушаването на стената на язовир „Нова Каховка“, разположен на река Днепър на територията на Украйна.

Басейнова дирекция „Черноморски район със съдействието на Регионална дирекция “Гранична полиция“ и Регионална лаборатория - Варна към ИАОС наблюдават ежеседмично състоянието на морските води, включително в трите допълнителни пункта в бреговата зона – Дуранкулак бряг, Шабла бряг и Калиакра бряг. МОСВ е в постоянен обмен на информация с украинските, молдовските и румънските власти за потенциално замърсяване на водите в Черно море.

И според данните от регулярното изследване на крайбрежните води от бреговите пунктове няма притеснения, свързани със зоните за къпане по Българското Черноморие.

МОСВ извършва мониторинг и информира институциите, които носят отговорност за превенцията и отговора на установените рискове. Актуална информация за резултатите от направените измервания се предоставя своевременно на компетентните институции и обществеността.

Научноизследователският кораб „Св. Св. Кирил и Методий“ ще бъде използван за извършването на мониторинг за чистотата на морската вода по българското Черноморие. Проби ще се вземат от най-северната до най-южната точка. Това каза вчера в Бургас ректорът на Висшето военноморско училище "Н. Й. Вапцаров" флотилен адмирал проф. д-р в. н. Боян Медникаров от борда на изследователския кораб, който бе отворен за свободни посещения в бургаското пристанище.

По думите му с кораба ще бъдат взети 20 проби, като това вече се е случило на някои места. Проф. Медникаров посочи, че веднага след инцидента с язовира в Украйна е започнало наблюдение в българската акватория на Черно море.