Неонатологията на болницата във Велико Търново и театърът в обща кауза за нужните 5000 лв.
В навечерието на Деня на недоносените деца - 17 ноември, отделението по неонатология на търновската болница “Д-р Стефан Черкезов” поде благотворителна кампания за закупуването на видеоларингоскоп. От нужните 5000 лева за няма и месец са събрани 3567 лв. Сред дарителите са две млади семейства, които вместо букети по време на сватбените си тържества са помолили гостите си да подкрепят каузата.
“При нас винаги е имало много дарители, може би защото оттук започва животът. Защото грижата за малките наистина е много специфична работа, това е реанимация на новородени, а грижата за тях е наистина трудна, изисква човечност, почтенност. И персоналът трябва да бъде много отговорен”, казва началникът на неонатологията д-р Кина Николова.
Според нея видеоларингоскопът е необходим за точно и прецизно поставяне на сонда или интубационна тръба в трахеята. Като колкото по-малко инвазивни процедури се извършват, толкова по-бързо се стабилизират новородените деца.
“Няма трайно поставяне на интубационна тръба в дихателните пътища на бебетата, а има поставяне на специална сондичка, инсуфлиране, и тя се маха, т.е. няма чуждо тяло. В момента интубираме с обикновен ларингоскоп. Видеоларингоскопът ще ни подпомогне за по-добра ориентация - на каква дълбочина се слага сондичката, а при трудните интубации по-бързо да бъде извършена манипулацията”, поясни д-р Николова.
На 16 ноември отделението по неонатология и театърът “Константин Кисимов” организират представление за същата кауза. Малки и големи любители на театъра ще гледат детския мюзикъл “Патиланци”.
У нас недоносените деца се класифицират според теглото, с което са родени. Д-р Николова казва, че една от целите на неонатологичната общност у нас е това да се промени и да се определя според гестационната седмица, в която се раждат бебетата.
“Развитието на всички органи и системи се определя по гестационната седмица, морфологични, неврологични критерии. За развитието и изгледите са важни гестационните седмици. Имаме бебе с тегло 3,5 кг, но е родено 6 36-ата гестационна седмица, то е недоносено. В такъв случай това дете може да има хиеалинни мембрани, интравертикуларен кръвоизлив, може да има цялата патология на недоносеността”.
Необходима е работа и върху подобряването на преживяемостта без съпътстваща заболеваемост при преждевременно родените. Предстои да се направи единен регистър на недоносените деца и тяхното развитие до 7-годишна възраст.
“В света процентът на недоносеност средно е 9,6. За развитите европейски държави е под 6%. 6 до 14% средно е в Европа според стандарта на живот, според етническите особености, степен на развитие на здравната система, хронична заболеваемост и инвалидизация в детската възраст, които са свързани.
У нас е 10-11%. Недоносеността е основен фактор (25-50%) за хронични болести и инвалидизация в детската възраст, свързани най-често с патологията на дихателната система, централната нервна система и зрението”, казва д-р Николова.
От началото на 2019 г. в родилното отделение са проплакали над 890 бебета. От тях 98 са недоносени, като 68 от тях са с тегло 2000-2500 грама.
Коментари