11 храни, които трябва да избягвате в почивката

Кой не го е преживявал – хапваш бързо на обяд и тичаш обратно в офиса, но след малко започваш да клюмаш и да заспиваш на бюрото. Бързането да се върнете на работа едва ли ще ви е от полза, след като през останалата част от деня ще се влачите като парцал. Причината вероятно е в обедното меню. То може да изглежда здравословно, но да ви направи негодни за работа през следващите няколко часа. Ето 11 храни, които трябва да избягвате на обяд, съветва сайтът за здравословно хранене nutritionexp.com.

1. Дюнер

Няма нищо лошо в прясното телешко или пилешко, увито в тънка питка, освен че залъгва за обема храна, който поемате. Дюнерът обикновено е тъпкан с двойно повече месо и кашкавал от обикновения сандвич. Ако го изядете целия, ще ви трупира. Тортилята, макар и фина, има доста повече калории от две филийки пълнозърнест хляб. Затова по-добре изяжте половината и оставете останалото за по-късно или изберете ръжен сандвич.

2. Бюфет

Заведенията на самообслужване предлагат щедър избор на храни от витрината, но има капани – не знаете колко време са преседели и кой е бъркал в тях преди вас. Още по-голям проблем е, че продължителното затопляне на продуктите ги лишава от хранителни качества и разгражда фибрите в тях. Част от храните са предварително преработени и стомахът ви няма нужда да работи активно, за да извлече глюкозата от тях, кръвната захар се повишава и се връщате на работа изтощени. Бюфетът отключва и синдрома на лакомото око - сипвате си повече, отколкото ви трябва, за да се нахраните.

3. Паста

Тя е засищаща храна, но съдържа рафинирани въглехидрати. А те се разграждат бързо в стомаха и много скоро отнове сте гладни и се чувствате отпаднали. Сосовете към спагетите също не са от най-полезните – съдържат доста сол, захар, мазнина, натоварват организма и водят до онова състояние на изтощение и забавено мислене, появяващи се след обилен обяд. Пастата може да е подходяща за страни със сиеста, но ако вашата не е от тях, оставете я за дните, в които след хранене можете да си полегнете.

4. Бургер с картофки

Повечето менюта от веригите за бързо хранене съдържат калориите за цял един ден и определено силно надскачат нормите за сол. Ако обядвате бургер с пържени картофи и пиете газирано, поемате едни от най-опасните продукти, включително наситени мазнини, сол и захар. Тялото ви ще се бори да преработи всичко това и ще го усетите като отпадналост. Може да ви налегнат и стомашни газове, което е особено неприятно при важни следобедни срещи.

5. Готови сандвичи

Те са полезен обяд, но ако са приготвени на момента. В супермаркета или на бензиностанцията обаче стоят на щанда цял ден, че и повече, а някои от продуктите са обработени с химикали за трайност. При такава храна не можеш да замениш вредната майонеза с полезно авокадо или да добавиш шепа кълнове. Ако си приготвите сандвича у дома с продукти, които се смилат по-бавно, ще избегнете следобедната умора.  Бюфетът на самообслужване приканва да си сипвате повече от необходимото.

Бюфетът на самообслужване приканва да си сипвате повече от необходимото.

6. Зеленчукова супа

Тя е хранителна, нискокалорична, особено когато е с малко сол, но едва ли ще ви засити до вечерята. Макар зеленчуците да са здравословни, в супата няма протеин, а той е нужен, за да не усетите глад до вечерта. И какво правите, когато след малко огладнеете? Тичате до машината за солети и чипс. Ако все пак не можете без зеленчукова супа, изберете такава с постен протеин – месо от пиле или пуйка. Комбинирайте я с пълнозърнест хляб и изяжте една ябълка. Това вече е балансирана храна.

7. Градинска салата

Също като супата, зеленчуковата салата не предлага голямо разнообразие от хранителни вещества, за да ви засити, ще ви трябва и протеин. Сьомга, бяло пилешко месо, нахут ще свършат работа, без да нарушават правилното хранене. За пълноценна храна, с която да изкарате до 17 ч следобед, се препоръчват и здравословни мазнини - ядки, семена, авокадо, които правят от салатата истинско ядене.

8. Гранулирани закуски на блокчета

Те са много удобни за хрускане на бюрото, ако не можете да излезете от работа за обяд, но дори и с овесени ядки не могат да ви нахранят добре. Съдържат недостатъчно протеин и фибри и производителите добавят захар, за да набавите необходимата ви енергия. Ако все пак вариантът ви е гранулирано блокче, вземете си такова с ядки и семена, които ще ви снабдят с протеин и фибри. Ако намерите подобна закуска с под 10 грама захар, ще се впишете в нормите. А най-добре е да изхрускате четвърт купичка ядки и порция плодове.

9. Плодов йогурт

Той е спорна храна, която се смята за здравословна, но съдържа много захар. Овкусеният йогурт е с много малко протеин и фибри. Нaшето кисело мляко е много по-добър вариант, особено ако му прибавите горски плодове, счукани лешници, мед.

10. Сладки напитки

Не само газираните подсладени течности, но и енергийните и плодови напитки имат много добавена захар. Може да посегнете към тях, за да компенсирате оскъдния обяд, но това ще ви вкара в омагьосан кръг на пресищане със захар и последваща отпадналост. Ще ви натъпче и с един тон ненужни калории. А тъй като калориите в питиетата не засищат, както тези в храната, много е вероятно вечерта да умирате от глад и да преядете. Отбягването на тези напитки предпазва и от затлъстяване, диабет, сърдечни болести и повреждане на зъбите.

11. Парче торта за рожден ден

Колега черпи с торта за рожден ден. Мнозина не биха заменили с парче от нея обяда си, но други, загрижени за здравето си, ще постъпят точно така. Не го правете. То няма хранителна стойност, товари ви със захар и рафинирано брашно, а това после ви кара на сън. По-добре си позволете хапка от сладкиша, но после обядвайте с една балансирана салата, за която стана дума.