Целта е да се лекуват в общността, а да не влизат в болница
Нов модел за психични грижи в общността вече работи в София, съобщи психиатърът д-р Владимир Наков от Националния център по обществено здраве и анализи, един от координаторите на проекта. Идеята е чрез мобилни екипи, в които участват психиатър, психолог, социален работник, медицинска сестра и т.нар. експерт от опит - човек, който е постигнал контрол на психично заболяване, да отговарят на основните нужди на пациента.
В проекта участват България, Северна Македония, Черна гора, Румъния, Хърватия, Нидерландия, Германия, Испания, Молдова, както и Европейската психиатрична асоциация и Европейската психологична асоциация. Водещ партньор е института “Тримбос” - Нидерландия.
Целта е помощта да бъде получена в общността и да не се допускат психични кризи, които да налагат приемане в психиатрична клиника. Тя обаче не е алтернатива на болничната психиатрична помощ, а е липсващо звено в психиатричната помощ в България, обясни д-р Наков.
В София вече работят два екипа. Към дейността им има голям интерес от пациентите. На база опита на колегите от другите държави, включени в проекта, предвиждаме екипите да работят с 90-100 души, прогнозира психиатърът.
При необходимост членовете на мобилните групи могат да предложат подкрепа за настаняване в психиатрична болница, ако полаганите грижи и усилия за човека в общността не са достатъчни за него.
Научната част на проекта включва сравняване на състоянието на пациенти, които ще получават обичайната психиатрична помощ, а другата – от мобилните екипи.
Коментари