1. Маслена настойка от жълт кантарион. Приготвя се по следния начин: вземат се 6 с.л. цветове от жълт кантарион, накълцват се до появата на червения сок и се заливат в едно шише с 1/2 кг чист зехтин; излага се на слънце 10 дни, докато зехтинът стане червен. След това се вземат същото количество пресни цветове, накълцват се, поставят се в същия зехтин и се излагат отново 10 дни на слънце. Така продължава 3-4 пъти, докато зехтинът стане тъмночервен. Това масло успокоява различни вътрешни и външни болестни възпаления у човека и животните, изцерява опасни рани (язви), успокоява болките при изгаряне, попарване, Лекува бързо ужилване, порязване, ревматизъм, даже премахва и колики.

2. Настойка от сурови яйца с лимонов сок, небетшекер и коняк. Приготвяне, както при водноглавието у деца.

3. Въгленов прах. В аптеките се продава медицински въглен за пречистване. Можете да си направите и сами. Най-добър прах дава липовото дърво. Колкото е по-пресен въгленът, толкова по-добро е неговото действие. Най-пресният въглен е този, който току-що е изваден от огъня и е полят с вода. Като се счука ситно въгленът, получава се въгленов прах. Този прах значително облекчава работата на стомаха след всяка болест, която е увредила храносмилателните органи. Това се вижда чудно, но е вярно. Най-добре е да се взема този прах с мляко, смесено с мед. Трябва всекидневно да се взема по една ч.л. наведнъж или на два пъти.

За болните от туберкулоза е полезно да изпиват на ден по 2 чаени чаши мляко, като във всяка чаша прибавят по една лъжичка въгленов прах. Особено добро действие оказва този прах при болки в черния дроб - трябва да се приема с мляко.

4. Селски хлебен квас (български народен пеницилин). Употребява се при всички видове натъртвания, гнойници и др.

5. Костен или кокален прах (естествен калций). Употребява се много в народната медицина. В домашната аптека трябва да има три вида костен прах:

а) Черен прах. Приготвяне: взема се дебела кост от здраво и току-що заклано животно и се държи на много силен огън, докато не се обърне на въглен. Този черен костен въглен трябва да се счука и пресее. Употреба: много е полезно за болни, които са на оздравяване - засилва организма им, особено полезен е за слаби деца. Такива болни и деца трябва да поемат всекидневно черен прах по 1/4 ч.л. във вода или в храната.

б) Бял прах. Приготвяне: взема се също дебела кост, както по-горе, и на силен огън се изгаря, докато не заприлича на бяла изпечена вар. Изгорена по този начин, костта се счуква и пресява на прах, приличен на тебешир и отлично заместващ калция. Употреба: много е полезен за болни, у които храносмилането и кръвообращението са в лошо състояние. Дава им се, както и черният прах.

в) Сив прах. Приготвяне: взема се по 1 с.л. от черния и белия прах и 1 с.л. прах от скълцан и пресят бял тамян и се разбъркват да стане сив прах. Употреба: този прах е много полезен за хора, които са прекарали някоя тежка болест.

6. Прах от яйчени черупки. Приготвяне: вземат се повечко черупки от яйца и се оставят да поврат за дезинфекция (3-5 минути). След това се изсушават, счукват се на прах и се пресяват през сито за брашно. Те са естествен калций, който лесно се приема от човешкия организъм и затова е много лековит, особено при слаби кости, изпадане на зъби, рахит, хроничен стомашен и чревен катар, киселини, запек, глисти, разстройство на функциите на черния дроб и косопад. Взема се 21 дена поред по 1/2 ч.л. сутрин на гладен стомах.