102-годишен професор по хранене разкри седемте навика, които всеки може да следва, за да живее дълго и здравословно.

Д-р Джон Шарфенберг, доцент в университета „Лома Линда" в Калифорния, наскоро разкри съветите си за удължаване на здравето и насърчаване на дълголетието в серия от интервюта и разговори в няколко видеоклипа в YouTube.

Роден през декември 1923 г., лекарят все още води независим живот, пътува по света, шофира сам.

Столетникът диетолог е жив и вдъхновяващ пример за потенциалните ползи за здравето, които могат да се извлекат от спазването на неговите седем навика за живот, пише "Дейли мейл".

Д-р Шарфенберг също така отхвърли идеята, че генетиката е изиграла роля за неговото дълголетие, като отбеляза, че майка му е починала на 60 години от болестта на Алцхаймер, а баща му е издъхнал от сърдечен удар на 76 години. Той е надживял и двамата си по-малко активни братя.

Лекарят вярва, че спазването на неговите седем прости правила за начин на живот може да помогне за предотвратяване на появата на свързани с възрастта сърдечносъдови заболявания като инфаркт, инсулт и диабет, които са водещи причини за заболявания и смърт в развитите страни.

Професорът по хранене твърди, че спазването на неговите правила за начин на живот може не само да помогне за предотвратяване на сърдечни заболявания, но и потенциално да помогне на хората да живеят по-дълго.

Ето и разбивка на седемте правила на д-р Шарфенберг за начина на живот.

Правило №1 - Никога не пушете

Посланието на лекаря е просто, когато става дума за пушене: не го правете.

102-годишният мъж никога не е пушил и обяснява, че опасностите от тютюнопушенето са добре известни и документирани още от доклада на главния хирург от 1964 г.

Доказано е, че тютюнопушенето уврежда почти всички органи в тялото и е една от най-големите причини за предотвратими заболявания и смърт в много страни по света, включително и в Австралия.

През 2018 г. свързаните с тютюнопушенето заболявания са убили почти 20 500 австралийци, което се равнява на почти 50 предотвратими смъртни случая всеки ден.

Правило № 2 - Преосмислете убежденията си относно употребата на алкохол на ниско ниво

В допълнение към това, че никога не пуши, д-р Шарфенберг се въздържа от алкохол.

Въпреки че изследванията сочат, че лекото пиене или някои алкохолни напитки могат да предложат някои ползи за здравето, д-р Шарфенберг посочи проучвания, които показват, че всички защитни ефекти, предлагани от ниското ниво на консумация на алкохол, се компенсират от повишения риск от рак.

Неговото мнение е в унисон с насоките на Световната здравна организация, според които липсата на алкохол е най-безопасният избор.

Правило №3 - Поддържането на тялото в активно състояние е важно - особено над 40 години

Въпреки че съм диетолог, смятам, че физическите упражнения са дори по-важни от храненето - каза д-р Шарфенберг във видеоклип, споделен в сайта Viva Longevity!

Лекарят добавя, че според него най-важният етап от живота, в който трябва да се правят физически упражнения, е в средата на живота, от 40 до 70-годишна възраст.

'Именно тогава се нуждаете от него, защото тогава хората обикновено се отпускат, имат повече пари, купуват повече храна, седят повече, ядат повече... а това е грешен път.

Предпочитаните от професора упражнения са градинарство и интензивно ходене. Той се позовава и на проучване, според което хората, които изминават повече от 3,22 км на ден, имат само наполовина по-ниска смъртност от тези, които са по-малко активни.

В интервю за TODAY д-р Шарфенберг дори заяви, че според него изключително активният му начин на живот е причината да „надживее" двамата си братя с десетилетия.

Основната разлика беше, че се упражнявах в огромно количество физически упражнения - смята той.

Правило № 4 - Не закусвайте и яжте по часовник

В основата на правилата на д-р Шарфенберг е, че това, което ядете, има значение - а това означава да поддържате здравословно тегло.

Професорът по хранене препоръчва да се прилагат прости насоки относно хранителните навици, за да се гарантира, че няма да качите излишно тегло.

„Яжте в подходящото време. Това означава да не закусвате", казва д-р Шарфенберг в интервю.

'Яжте разнообразни натурални, непреработени храни в количества за идеално тегло... това е всичко, което трябва да знаете'.

В отделен видеоклип д-р Шарфенберг говори и за спазването на периодичното гладуване, което е доказано полезно за здравето. Експертът обясни, че последното му хранене за деня е в ранния следобед и че не консумира никаква храна до 6,30 ч. сутринта.

Правило № 5 - Помислете дали да не се откажете някои храни завинаги

Като член на Църквата на адвентистите от седмия ден д-р Шарфенберг се придържа към вегетарианска диета от детството си.

Столетникът казва, че макар по-късно да е опитвал месо, не го е ял от 20-годишна възраст. Вместо това той следва изцяло растителна диета, която включва мляко и яйца.

Той казва, че вегетарианската диета е „оптимална", тъй като консумацията на твърде много месо може да увеличи риска от сърдечносъдови заболявания.

Правило № 6 - Намалете приема на наситени мазнини, като намалите месото

Това правило се свързва с указа на д-р Шарфенберг за ползите от вегетарианската диета, тъй като много наситени мазнини идват от месо като говеждо, свинско и птиче.

Шарфенберг казва, че спазването на вегетарианска диета и отказът от животински мазнини е най-простият начин да се избегнат рисковете, свързани с високия прием на наситени мазнини, като високо кръвно налягане и висок холестерол.

Правило № 7 - Кажете „не" на желанието си за сладко

Д-р Шарфенберг посочва ясна връзка между консумацията на захар и повишения риск от сърдечни заболявания, както и други здравословни проблеми, свързани с увеличаване на теглото

Той препоръчва модифициране на рецептите, за да се намали приемът на захар. Например той предлага да се заменят захарните сиропи, използвани за палачинки и вафли, с плодове и крем от кашу.

Световната здравна организация препоръчва захарта да не представлява повече от 10 % от общия ни енергиен прием (килоджаули) или по-малко от 12 чаени лъжички на ден.

Намаляването на приема до по-малко от 5 % от дневния енергиен прием (6 чаени лъжички или 25 г) осигурява още повече ползи за здравето.