1. Анасон. Тревисто растение с лековити семена особено при образуване на повече газове в червата. Достатъчно е да се вземат за целта от 4 до 7 капки на бучка захар. Употребява се и като подправка в храната - възбужда дейността на стомаха и червата, пречиства слезката, черния дроб и червата.
2. Бъз черен (свирчовина). Използва се при много болести:
а) За пречистване на кръвта - вземат се 6 до 8 листа, нарязват се на дребно и в 300 мл вода врят 10 минути; пие се всяка сутрин преди ядене по 1 чаша.
б) За очистително - приготвя се по горния начин.
в) Против воднянка в корема - корените му, счукани и сварени, се пият като чай - изкарват водата (ако не е от тумор) без операция; пие се дълго време до 40-50-60 дни или повече. Сварява се по 30 г на 1 л вода, ври, докато остане 1/2 л, и се пие по 1 кафена чашка преди ядене.
г) За прочистване на бъбреците - взема се по 1 ч.л. мармалад, приготвен от плодовете на бъза (по желание преди или след ядене).
д) Против задух и кашлица - чай от цветовете му.
е) Против настинка - чай от листата му.
3. Бъз (полски бъз). Употребява се както и черният бъз, с добавка:
а) добър е и за домашни бани - листата се сваряват отделно и с отварката се прави баня;
б) против колики в червата - чай от листата (приготвяне - вж. "Черен бъз", буква "а"); пие се сутрин, обед и вечер преди ядене по 1 чаша.
4. Градински чай (Salvia oficinalis). Използва се:
а) За гнойни рани - бързо зарастват, ако се мият с отварката на този чай или ако се налагат с компреси, натопени в същата отварка.
б) За пречистване на гърлото от лиги и храчки - отварка от същия чай (вземат се 2 с.л. листа и в 1/2 л вода врят 10 минути; прецежда се и се пие сутрин, обед и вечер преди ядене по 1 чаша.
в) Същата отварка очиства стомаха и действа добре на черния дроб и бъбреците. Действието на този чай още повече се усилва, ако се прибави към него и 1/2 - 1 ч.л. пелин. Стрито на прах, това лековито растение може да се употребява с храната, както пиперът. Действието на този прах е същото, както и действието на отварката.
5. Дрянови кори. Употребяват се против венцебол - сваряват се корите с вино или винен оцет 1:10, ври 1/2 час, прецеждат се, слага се малко стипца и лимонена киселина и венците се жабуркат с по 1 кафена лъжичка преди обяд. Така продължава, докато оздравеят.
6. Дъбова кора. Употребява се сурова, току-що обелена от дървото, и изсушена. Суровата дъбова кора, когато се извари (1 част в 10 части кипяща вода около половин час), дава отварка за усилване.
Компреси, натопени в тази топла отварка, действат добре при болки в лимфните жлези на шията.
При спадане на задното черво се препоръчват седящи бани с тази отвара, като се прави и клизма от същата отварка, но по-разредена (1:20). Така могат да бъдат лекувани и твърдите подутости и отоци, ако нямат възпаление. Отварката от дъбова кора действа укрепително и на вътрешните органи.
7. Лайка. Употребява се като чай; чисти кръвта, възбужда нервите, успокоява колики, действа хубаво при смущения в храносмилането, газове в червата, диария, гнойници в устата и гърлото, болки в черния дроб, пикочните пътища, простуда и кашлица.
8. Ленено семе. Ако се скълца и свари с мляко или с вода, се получава тестовидна маса, която болкоуспокоява. Може да се замени с конопено семе или трици.
9. Маточина. Употребява се при гръдни храчки, астма, меланхолия, коремни болки, стомашна тежест, лош дъх от устата, зъбобол, нервно главоболие, пищене в ушите, завиване на свят след умствена умора, менструационни колики и спастични повдигания за повръщане. Пие се като чай. Една с.л. се попарва с 250 мл вряща вода, кисне 20 мин. и се пие по 1 кафена чашка сутрин, обед и вечер преди ядене. Външно се прилага като лапа от пресни листа при отоци, циреи, млечни възли в гърдите на кърмачката, контузии и изкълчване, коремни колики, спазми и др.
10. Пелин. Употребява се при жълтеница, при стомашна слабост, зъбобол, глистогонно, при рани, треска, безсъние, киселини, чернодробни смущения, скорбут и др. Външно - лапи за разнасяне на лимфатични отоци, ревматични болки и червен вятър. Приготвя се и се употребява както маточината.
Забележка. Според някои, приет в големи дози, пелинът предизвиква увеличение на урината и потта, стомашни болки, гадене и повръщане. След това наплив на кръв в главата, главоболие, замайване, объркване на мислите, треперене и пр.
11. Синапено семе. С него може да се приготви синапова материя, като се скълца ситно и насоли върху парче намокрена хартия или плат! Още по-добре е, ако се приготви във вид на лапа. За разтривка се употребява синапов спирт, който може да се приготви чрез разбиване на 1 кафена лъжичка синапово брашно с чаша спирт в стъкло. Синаповото брашно се употребява и за бани.
12. Черни боровинки. Употребяват се:
а) при диария - от време на време се изяждат по няколко сушени или сурови боровинки, като се сдъвкват хубаво, преди да се глътнат; при дизентерия да се вземе лъжичка ракия от боровинки с малко топла вода (след 8-10 часа може да се повтори и даже да се потрети същата порция), съчетано с топли компреси на корема с вода и оцет. Ракия от боровинки се приготовя така: 8 с.л. боровинки се слагат в шише от 1/2 литър, напълнено с чиста ракия; колкото по-дълго се държат (даже година), толкова по-добра става настойката и толкова по-силно действа. Същата ракия е много полезна при стомашни болки - вземат се по 10-12-20 капки на бучка захар или в лъжичка топла вода или вино.
б) При хроничен ревматизъм се прилага отварка от 40 г плодове и 200 мл вода, врят 20 минути - пие се по 5-6 с.л. дневно дълго време. Против ставен ревматизъм се препоръчва сок или мармалад от плодовете по 5-6 лъжици дневно в продължение на 2-3 месеца.
в) При кашлица, бъбречни и мехурни болести и повратна треска - листата на чай.
г) Против стомашна и коремна тежест - сок от пресни плодове.
13. Чубрица - градинска. Употребява се за апетит, при леки диарии, чревни колики, диспепсия, повръщане, глисти, против голямата жажда при диабет, сърцебиене, виене на свят, спазми, главоболие, помага на храносмилането и придава на лицето здрав и бодър вид. Също отстранява лошия дъх от устата. Приготвяне - 10:100, ври 5 минути.
Коментари