Великобритания

Агенцията по обществено здраве в Англия публикува нови доказателства за намалената вреда на електронните цигари. Докладът за употребата на електронни цигари, публикуван на 27 февруари тази година, покрива наличната информация за разпространението и потреблението им, което продължава да расте в Обединеното кралство, тъй като е част от държавната политика за превенция и отказ от пушенето.

Между 10,3% и 11,3% от бившите пушачи на цигари са спряли да пушат и употребяват само електронни цигари. Между 14,9% и 18,5% употребяват едновременно обикновени и електронни цигари. Само между 0,4% и 0,8% от непушачите във Великобритания са пробвали електронни цигари в периода 2017-2018 г.

Докладът съобщава, че младите хора експериментират повече с е-цигари през последните години, а пушенето на цигари остава на ниски нива.

Експерите на Агенцията по обществено здраве потвърждават изводите си от миналогодишния си доклад, че електронните цигари, в съчетание с подкрепата за отказ от тютюнопушене, са препоръчителният вариант за всички пушачи за отказване от пушенето.

Италия

Изследователи в Италия потвърждават в свое изследване за нагреваемите тютюневи изделия в медицинското издание Respiratory research, че в бездимните продукти няма горене на базата на измервания, свързани с веществата, съдържащи се в дъха на потребителите.

На основата на научните факти, че повечето от вредните химикали в цигарения дим се получават от горенето на тютюна, в Италия са направили проучване, сравнявайки нагреваемите тютюневи изделия и цигарите. Установили са, че при нагреваемите няма горене, поради което няма образуване на въглероден моноксид (CO). Според авторите няма статистически значимо увеличение на нивото на СО при никой от участниците след употребата на който и да е от продуктите с нагряване на тютюна.

В изследването се посочва: „Пушачите ще могат да направят по-добър избор, ако се ръководят от независими изследвания за сравнителното намаляване в излагането на риск след преминаване към тютюневи продукти с нагряване.“

Белгия

Изследователи в Белгия от Университета в Лювен и Университета „Томас Мор” проведоха проучване в края на миналата година за сравняване на бездимни продукти, е-цигари и нормални цигари. Целите бяха две: измерване на нивата на въглероден монооксид (СО) преди и след употреба на продуктите, както и определяне на възможностите на всеки от продуктите да задоволи нуждите на потребителите, след като са се въздържали от употреба за едно денонощие.

Резултатите показват, че цигарите в най-голяма степен задоволяват желанието, успокояват симптомите при въздържанието, следвани от бездимните продукти и електронните цигари. Авторите стигат до заключението, че бездимните продукти задоволят желанието за пушене без силното въздействие на въглероден монооксид (СО), който се съдържа в цигарения дим. Те установяват също, че новите потребители на тютюневите изделия с нагряване и на е-цигарите имат предпочитания към тези с нагряване.

Австралия

Учени от Сидни изследваха ефекта от парата на нагретия тютюн и парата от електронните цигарите върху клетките на белите дробове, сравнявайки го с ефекта от дима на обикновени цигари. В изследването си, публикувано през февруари в престижното медицинско издание ERJ Open Research, те установяват, че и трите вида продукти причиняват сходни вреди върху подложените на тест белодробни тъкани.

Независими изследователи обаче, сред които д-р Ед Стивънс, старши изследовател от Университета „Сейнт Ендрюс”, се изказаха срещу това изследване: „Електронните цигари със сигурност не са безвредни, но заключението на авторите не съответства с повечето публикувани изследователски резултати, които показват, че „вейпингът“ е значително по-безвреден от пушенето на цигари“.

Доктор Лион Шахаб, старши лектор в катедрата по Епидемиология и обществено здраве на Лондонския университет, също отхвърли изводите: „Твърдението, че е-цигарите (и продуктите за нагряване без горене) са толкова токсични, колкото и цигарите, всъщност не е проверено в анализа и това го прави подвеждащо.“