Тя намалява риска от сърдечни болести, диабет, депресия, загуба на когнитивни умения, преждевременно остаряване

Доц. Людмила Червенкова е преподавател в Националната спортна академия. Обучава студентите по кинезитерапия в 3 направления – при вътрешни болести, в гериатрията (състояния, свързани с остаряването) и в педиатрията. Освен това води като свободно избираем предмет курс “Паневритмия за здраве” в НСА. Спортната ѝ кариера е във волейбола, но разказва, че винаги е имала интерес към възможностите на рехабилитацията чрез движение. Освен в кинезитерапията доц. Червенкова има научни интереси и в холистичната терапия, танцтерапията, паневритмията.

- Доц. Червенкова, преподавате паневритмия, посветили сте ѝ дисертация. Какво ви подтикна да се насочите към нея след волейбола?

- По време на тоталитарния режим в България бе забранено дори да се говори за паневритмията. Липсата на обективна информация се компенсира в последните 25 г. с множеството научни изследвания и организирането на обучение по паневритмия. Аз търсех дейност, която след спортната ми кариера да се грижи еднакво ефективно за физическото и за психичното ми състояние. След проучване като такава разпознах паневритмията, станах преподавател по паневритмия и започнах да виждам на практика прекрасните ефекти, които тя дава не само на мен, а и на обучаваните. После осъзнах, че не е проучена научно, и се насочих към това. Така постепенно откривах колко добра и ефективна е тази практика днес. Тя е в синхрон с нуждите на човечеството в областта на психо-физическите и духовни дейности за здраве.

- Какво отличава паневритмията от ритуалите в другите духовни практики?

- Авторът на паневритмията никога не я е нарекъл ритуал и тя няма смисъла на ритуал. Паневритмията е възможно да се практикува и само като психо-физическа практика за здраве и развитие на човешките добродетели и способности. Дори практикуването ѝ без занимание с нейните духовни послания носи значими ползи.

Паневритмията е психо-физическа и духовна практика за здраве и успешно цялостно развитие, защото подпомага физическото, психическото и духовното здраве и развитие на практикуващите я. Тя просто се грижи за благополучието на цялостния човек.

Създателят й - философът и духовен учител Петър Дънов (Беинса Дуно), вероятно е най-превежданият български автор и със сигурност е един от най-впечатляващите за чужденците. Както изтъква проф. Андрей Пантев, забележителни са космополитността и хуманизмът в творчеството на Дънов. Неговото учение и паневритмията са уникална визитна картичка на България. Хора от цял свят се интересуват от паневритмията и я практикуват, въпреки че българската държава не е направила нищо в тази насока. За разлика от Индия и Китай, които и на държавно ниво подпомагат утвърждаването и разпространението на йога, тай-чи и т.н. Бих искала един ден и България да се гордее, че не само е създала паневритмията, но я е отгледала и предоставила по подходящ начин на своя народ и на човечеството.

Паневритмията е уникална, защото съдържа елементи от българската музика и култура, но носи общочовешки послания и идеи. В нея присъстват почти всички форми на изкуството – уникална инструментална музика, пеене, поезия, сюжет, дълбока драматургична линия и изкуство чрез движение. Затова паневритмията е и арттерапия. Това е едно от нещата, които я отличават от йога и от тай-чи.

Практикува се групово по двойки, в нея няма противоборство или състезание. Тя носи ясни послания за миротворство чрез своите движения, музика, поетични текстове и философия, което я отличава от бойните изкуства със значима философска основа.

- Как въздейства върху здравето?

- Ако се практикува често, носи много ползи. За съвременния обездвижен човек е по-мотивираща от механичните упражнения, защото е приятна, групова и изпълнявана сред природата.

Паневритмия се практикува от 22 март до 22 септември.
Паневритмия се практикува от 22 март до 22 септември.
За доста хора с хронични заболявания, както и за тези в напреднала възраст паневритмията може да е един от малкото възможни избори за здравословна и достъпна двигателна активност. За децата, младежите и хората на средна възраст тя също е полезна като добавка към други физически дейности.

Научните изследвания през последните десетилетия сочат, че слушането на подходящата музика не само подобрява настроението, но повлиява цялостно здравето. Пеенето също има силен ефект върху здравето, а в паневритмията има и пеене.

Тя лекува и със силата на словото. В публикации се обсъжда как текстът на песните на паневритмията позитивира мислите и емоциите и вдъхновява. Доц. Михалкова посочва, че чрез текста в паневритмията са заложени позитивни програми, които подобряват психичното състояние в момента на изпълнението. От друга страна, по време на играта се извършва активна умствена дейност при свързване на съдържанието на песните с миналия опит на човека и активиране на волевите процеси за ново действено отношение към реалността.

Паневритмията лекува също чрез по-пълноценен контакт с природата и с приятели, а също с философията си, изразяваща един благотворен светоглед.

За механизмите, чрез които паневритмията действа благотворно на здравето, може да се прочете в моята книга “Паневритмия, здраве и благополучие”, която е достъпна в интернет. Там има резюмирани резултатите от много научни изследвания. Например началното обучение по паневритмия намалява стреса, тревожността, агресивността и депресивните симптоми.

А увеличава позитивните емоции, щастието, самооценката, оптимизма; повишава устойчивостта на стрес, удовлетвореността от живота. Намалява ролевите ограничения, причинени от физически и емоционални проблеми, тушира усещането на болка, повишава емоционалното благополучие и виталността, работоспособността.

- Психоемоционалният ефект изглежда по-разбираем, но каква е ролята на упражненията върху физиката?

- Без паузите паневритмията осигурява около 60 минути движение в изправено положение. А времето минава неусетно, защото упражненията са разнообразни и ангажиращи вниманието. За хората над 60 г. обичайно е със средна интензивност и нейното практикуване от два или повече пъти седмично надвишава препоръчваното минимално ниво на физическа активност в тази възраст. Тя тренира чудесно равновесието с упражнения, при които краката и гръбначният стълб поемат тежестта на тялото. А е доказано, че това е решаващо за поддържане на самостоятелността и намаляване на риска от падания в най-късните години от живота.

- Може ли да играе роля на профилактика?

- Паневритмията е полезна за намаляване на риска за артериална хипертония, исхемична болест на сърцето, затлъстяване, гръбначни изкривявания, остеопороза, диабет тип 2, неврози, депресия и др. Тя съдържа поне 5 компонента, за всеки от които е научно доказано, че намалява депресивните симптоми. Упражненията са много подходящи като физическа активност, прилагана като допълнение в лечението на високото кръвно, компенсирания диабет, след прекарани травми, при плоскостъпие, в периода на поддържане и вторична профилактика след сърдечен инфаркт и др.

- От значение ли е последователността на упражненията?

- Да,  първите са по-лесни и изискват концентрация. Подредени са и по смисъл, защото разказват една история за развитието на човешкото съзнание.

- Ако сравним йога и паневритмията, има ли “нашата” практика предимства?

- Двете са много различни, защото са плод на доста различни култури, раздалечени с няколко хиляди години. Приличат си, че и двете целят благотворно влияние върху цялостното състояние, а не само върху физическото. Паневритмията усъвършенства уменията за партньорство и социалните умения, което йога като индивидуална практика, създадена в друга епоха, не прави.

Според проучване на проф. Матанова и д-р Янкова децата, обучавани по паневритмия, имат подобрения при социалното функциониране, за разлика от децата в контролната група. Авторите отбелязват, че инструментите за социално формиране в детската възраст са дефицитни в съвременната образователна система, а обучението по паневритмия е ефективно в това отношение.

Паневритмията предоставя много по-високи предизвикателства към когнитивната функция и съответно тренира повече способностите на интелекта, което също много я отличава от йога. Според философията й умът трябва да се възпитава и развива, той не е пречка в постигането на определено състояние на съзнанието, което прави източната философия.

В паневритмията се прилага много целенасочено трансформиращата и лечебна сила на изкуството, което също я отличава съществено от йога.

Паневритмията е създадена за урбанизираното общество, в което хората вече страдат психически и физически от липса на контакт с природата и нейните блага като по-чист и йонизиран въздух, слънчева светлина; хора, които се нуждаят от намаляване на стреса и възстановяване чрез контакта с гледките и звуците на природата. Затова паневритмията за разлика от йога изисква практикуване на красиво място в природна среда и помага. Тя е по-динамична практика, която може да се практикува успешно и в по-хладните дни от 22 март до 22 септември на открито и с това също е по-пригодена за умерен и по-хладен климат от йога.

Състоянието на здраве е свързано с ритмичността и синхрона на всички функции на организма. Основните циклични фактори са смяната на деня с нощта, на лунните и слънчевите фази, на сезоните. Това значи, че космичните ритми дирижират ритъма на живота, а паневритмията се нарича още космичен висш ритъм и е изцяло създадена и свързана с ритъма в природата. Всичко в нея е ритмично: като се почне от редуването на 6 месеца практика и 6 месеца почивка, продължи се с ритмичното ѝ практикуване в рамките на деня или седмицата, ритмите на нейните музика и движения, на думите в песните и т.н. Паневритмията поддържа и възстановява здравето и чрез внасяне на ритъм и синхронизиране с естествените ритми. Това не е налично при йога или поне не толкова.

Петър Дънов е бил запознат добре със съвременната философия, но и с древната и изобщо с културното и философското развитие на Изтока и на Запада. Затова философията и практиката на паневритмията са по-пригодени за светогледа, съзнанието и културата на западния човек, отколкото йога, базираща се на източния светоглед.

Паневритмията е създадена в културната среда на една европейска и християнска държава и е свързана с философия, базирана на християнски идеи. Тя може би е йогата на Запада, изградена върху основата на християнството, която известният психолог Карл Юнг е очаквал да бъде създадена.

- В когнитивните дейности е аксиома, че колкото повече сетива участват, толкова по-трайно е запаметяването и по-ефективно използването. Валидно ли е за физическите дейности?

- Разбира се. Освен това някои от тях ангажират значително както сетивата, така и когнитивните функции. Такива са по-сложните групови танци и колективните спортове, особено тези с топка като волейбол, баскетбол и футбол. При осъзнато практикуване на паневритмия мисленето е още по-разнообразно ангажирано. Паневритмията е практика, развиваща великолепно интелектуалните способности едновременно с благотворно повлияване на емоциите и социалните умения, за което има научно обяснение. Паневритмията е групова двигателна активност, за чието изпълнение е нужно координиране на собственото поведение с много динамично променящи се фактори. Движенията са разнообразни и се синхронизират със също толкова разнообразна музика, съобразяват се с партньор и се ръководят от поетичен текст. Често се налага смяна на движенията в средата на дадено упражнение и тогава най-лесно се ръководим кога започва новото движение от думите на песинта. Има още и много фактори и дори геометрия, които изискват внимание и активират мисленето.

Във висшата си степен на майсторство изпълнението на паневритмията е предизвикателство и за най-интелигентните хора. Изследване в моя дисертационен труд показа, че обучението по паневритмия подобрява физическия, но и психическия компонент на субективното здраве. Научни трудове върху паневритмията установяват още, че при всички деца се развиват паметта, въображението, вниманието, уменията за партньорство и групова работа, намаляват тревожността и агресията. Началното обучение по паневритмия дори при деца с изоставане в интелектуалното развитие оказва положително влияние върху тях.

- Една от най-разпространените концепции за връзката между спорта и отслабването залага на аеробните занимания, паневритмията има ли такъв ефект?

- Паневритмията е аеробно занимание. За по-младите и по-здрави хора тя е с ниска интензивност, за хора с по-ограничен аеробен капацитет – тези, които водят заседнал начин на живот, принудително обездвижени или ограничени във физическата си активност заради болести, и при хора в късната възраст се очаква да е със средна или висока интензивност. При универсална продължителност 70-80 мин. изразходването на калории се осигурява и от по-голямата интензивност. Практикуването на паневритмия често е значителна първа стъпка към по-голям енергиен разход за част от хората със заседнал начин на живот или с хронични заболявания. В същото време намаляват отрицателните емоции, тревожността и депресивните симптоми, което повлиява на някои психически причини за прекомерния калориен прием.

Паневритмията не е магическа пръчица за отслабване, но при редовно практикуване тя може да бъде много полезна в профилактиката и цялостния подход за лечение на леките и средните по тежест случаи на наднорменото тегло.