Губят ли ястията хранителната си стойност, ако се загреят (не сготвят) в микровълнова печка?

Тези печки имат лошата слава, че все някакси развалят храната. Но пък от друга страна, всякакъв вид готвене или затопляне на манджи намалява хранителната им стойност. Витамините С и В12 например се разграждат първи при загряването.

Други съставки в храната обаче печелят от топлинната обработка. Каротеноидите например. Това са много ценни антиоксиданти, съдържащи се зеленчуците с ярки цветове като моркови и домати. От загряването каротеноидите стават повече, тъй като топлината разгражда свързващите ги белтъци.

Според харвардски учени микровълновата печка дори е за предпочитане като средство за загряване на храна. Тъй като времето е по-кратко, в ястията се запазват витамин С и други полезни вещества, които при по-дълго нагряване биха се разградили. Най-доброто готвене е бързото с възможно най-малко добавени течности. Микровълновата печка отговаря на тези критерии. Като се сипе малко вода, в нея храната се запарва отвътре навън. Това задържа в блюдото повече витамини и минерали, отколкото при всякакъв друг начин на готвене.

Лошото е, че загряването е неравномерно и на местата, където е най-силно, полезните вещества се разграждат. За да се избегне това, храната в микровълновата печка трябва да се похлупва, така че да се задържи влагата й.