Прозявките са двойно по-заразителни за жените, отколкото за мъжете. Това се обяснява с факта, че женският пол е способен на повече съчувствие, по-състрадателен е и по-добре умее да се постави на мястото на другия, посочи екип от италиански учени.

Отдавна е известно, че прозявката е заразна. Напоследък обаче взеха да се трупат доказателства, че тя е тясно свързана със способността на човека да разбира какво му е на другия, да му влиза в положението.

Заразната прозявка е установена и при други висши бозайници като маймуните например. При стадни маймуни прозявката на една води до епидемия от прозявки първо на тези около нея, после на цялото стадо. Учените са установили, че женските маймуни се прозяват много по-често от мъжките. Изследването на екипа от университета в Пиза начело с д-р Елизавета Паладжи доказва, че и при хората е същото.

"Със сигурност установихме, че при нормални условия жените в наблюдаваната от нас група по-лесно "прихващат" прозявки и се прозяват много повече и по-често от мъжете", казва д-р Паладжи.

Екипът е проследил 1461 случая на предаващи се прозявки при различни житейски ситуации за период от 5 години. Установено е, че при жените прозявката е приблизително два пъти по-заразна, отколкото при мъжете. Никой от групата не е знаел, че е под наблюдение.

Установено е също, че прозявката се предава по-лесно между роднини и приятели, отколкото между познати. А най-трудно тя "прескача" между непознати. Това означава, че нейната заразност е функция на близостта между хората.

"Събраните от нас психологични, клинични и невробиологични данни доказват, че това се дължи на по-голямата съпричастност, характерна за жените в сравнение с мъжете", добавя д-р Паладжи.

Въпреки това обаче заразността на прозявката не е всеобща. Има и "имунизирани" срещу нея. При лабораторни условия е доказано, че между 40 и 60% от хората никога не се заразяват от прозявките на другите.