От болните от алцхаймер приблизително две трети са жени. Въпросът защо това е така получи отговор. Жените наистина има защо да се страхуват от тази болест повече от мъжете.

Според проучване, огласено на конференция на медици в САЩ, при жените, поразени от алцхаймер, упадъкът на мозъчната дейност настъпва двойно по-бързо, отколкото при заболелите мъже.

"Нашето проучване показва, че мъжете и жените, изложени на риск от алцхаймер, имат съвсем различни изживявания", обяви водещата научния екип д-р Катрин Ейми Лин. "Оказа се, че състоянието при жени с леки пропадания в паметта се влошава с много по-бързи темповеq отколкото при мъжете и това важи както за когнитивните, така и pа функционалните способности на мозъка."

Учените нямат ясна представа защо става така, но допускат, че се дължи на различия в химията на мозъка при двата пола.

Още през 2010 г. едно проучване изтъкна, че главните рискови фактори за развитие на болестта са полът и възрастта.

"Болестта е по-честа при жените и това не може да се обясни само с по-голямата средна продължителност на живота при тях. Трябва да се има предвид фактът, че клетъчните митохондрии на младите жени са защитени от токсичните бета амилоиди и генерират по-малко реактивен кислород от мъжките. Това предимство обаче е изчезва при митохондриите на възрастни жени", посочва екипът.

Натрупването на бета амилоидни плаки в мозъка на жените става по-бързо и именно поради това тяхното състояние по-бързо се влошава. Ето защо след навършване на 60 г. рискът жената да се разболее от алцхаймер се удвоява, което впрочем важи и за рака на гърдата. Болните от алцхаймер жени сега са 2,5 пъти повече от болните мъже.