През 2011 г. в интернет се разпространява подборка от забавни факти за Русия, събрани от някакъв си канадец, учител по английски в Москва. С някои от заключенията в нея руснаците не са съгласни (от рода на това, че те не казват "благодаря" и "моля"), но позиция № 17 не предизвиква въпроси у никого: "Руснаците пият много водка. Това не е мит", пише "Руски дневник".
За любовта на Русия към алкохола се срещат сведения още от времената, когато самата Русия не съществува. Според "Началната руска летопис" от XII век един от князете на Древна Рус, Владимир, докато решава в каква вяра да покръсти славяните езичници, разбира, че ислямът забранява алкохола и веднага се отказва от перспективата да накара Русия да служи на Аллах. "Русите се веселят, като пият: без това не могат да живеят", изрича князът.
Между другото, тогава руснаците пият не водка, а вино и спиртна напитка от мед. В Русия, според историците, водката се появява не по-рано от XVI век, но бързо става, наред с мечките и матрьошките, един но символите на страната. В поемата "Москва – Петушки" съветският писател Венедикт Ерофеев дори иронично препоръчва да се прокара граница между Русия и Европа по признака за употреба на алкохол: "От едната страна на границата говорят руски и пият повече, а от другата – пият по-малко и говорят на неруски …"
Генетика и история
Защо всъщност руснаците пият много? Една от причините, твърди докторът на биологичните науки Светлана Боринска, е в генетиката: организмът на руснаците, както и на другите европейци, бавно преработва алкохола в токсичния ацеталдехид, който предизвиква махмурлука и други неприятни ефекти. А при японците или китайците, например, този процес протича значително по-бързо, затова повечето от тях не могат да пият много алкохол. "Може да се каже, че гените не карат руснаците да пият, но им позволяват да го правят", пояснява Боринска.
Коментари