Скорошно проучване, в което са участвали над 22 000 възрастни италианци, показва, че консумацията на много ултрапреработени храни е свързана с по-бързото биологично стареене, пише Medical News Today.
Биологичното стареене дава по-точна представа за здравето на тялото ни, отколкото само възрастта в години, и може да бъде повлияно от избора на начин на живот, като например начина на хранене.
Слабото хранително съдържание на ултрапреработените храни е само слабо отговорно за тази връзка, което предполага, че други аспекти на тези храни могат да ускорят биологичното ни стареене.
Изследователите предлагат, че „нехранителните характеристики" могат да бъдат отчасти виновни, включително:
- деконструкция на хранителната матрица - което се отнася до разграждането на цели храни на изолирани хранителни вещества
- вредни вещества, образувани по време на обработката на храните
- дългосрочен контакт с нездравословни опаковъчни материали за храни.
Констатациите, публикувани в American Journal of Clinical Nutrition, допринасят за нарастващия брой доказателства, че ултрапреработените храни оказват отрицателно въздействие върху здравето и дълголетието ни.
Изследователите анализират данни от проучването Moli-sani - голямо проучване на населението, проведено от 2005 до 2010 г. в регион в Южна Италия.
Проучването Moli-sani изследва хранителния режим на хората, като използва подробен въпросник за честотата на хранене със 188 хранителни продукта.
Ултрапреработените храни са идентифицирани с помощта на класификацията на Nova и са измерени като процент от общото количество ежедневно консумирани храни, като консумацията е разделена на пет нива от високо до ниско.
За да оценят качеството на храненето, изследователите използваха оценка на средиземноморската диета, която варира от 0 до 9 точки.
Оценката се основава на консумацията на повече традиционни за средиземноморската диета храни като плодове, зеленчуци, ядки, семена, бобови растения и риба, като същевременно се консумират по-малко месо и млечни продукти, в сравнение със средното ниво в изследваната група.
При този анализ изследователите са използвали програма за машинно обучение, която е разгледала 36 различни кръвни биомаркери, за да определи биологичната възраст на участниците.
Някои от тези кръвни маркери включват:
- липиди в кръвта, като триглицериди и холестерол
- маркери на глюкозния метаболизъм, като глюкоза и инсулин в кръвта
- маркери за възпаление като С-реактивен протеин.
Чрез сравняване на биологичната възраст с действителната възраст, те са имали за цел да оценят колко бързо може да старее биологичното остаряване на хората.
Окончателната анализирана извадка включва 11 726 жени (52%) и 10 769 мъже (48%).
Тяхната средна хронологична възраст е 55,6 години, а средната им биологична възраст е 54,9 години. Така възрастовата разлика (биологична възраст минус хронологична възраст) е около 0,70 години.
Участниците съобщават, че ултра преработените храни съставляват средно 10,7% от теглото на храната им, като допринасят за 18,2% от общия им калориен прием.
В тази група италианци някои от храните, които допринасят най-много за приема на ултра преработени храни, са:
- преработени меса (17,6%)
- торти, пайове и сладкиши (14,2 %)
- плодови напитки (10,9 %).
В сравнение с тези, които са консумирали най-малко количество свръх преработени храни, тези, които са консумирали най-много, като цяло са били по-млади, по-образовани, по-малко активни и по-градски, и обикновено са били без хронични заболявания.
Това обаче не означава, че консумацията на повече ултрапреработени храни е по-здравословна.
Напротив, то подчертава, че с напредването на възрастта и сблъсъка със здравословни проблеми, породени от лошото хранене и липсата на физическа активност, хората често променят начина си на живот, за да поддържат здравето си или да се борят с болестите.
Като цяло диетата с повече от 14% от общите калории от ултрапреработени храни е свързана с ускорено биологично стареене, според биологичния часовник, използващ 36 кръвни биомаркера.
Тези храни обикновено имат ниска хранителна стойност. Обикновено те са с високо съдържание на захар, сол, нездравословни мазнини и добавки, като същевременно в тях липсват фибри, микроелементи и биоактивни съединения, които се съдържат в пълноценните или минимално преработени храни.
Според авторите на проучването тези ултрапреработени храни имат непълноценни характеристики, които могат да навредят на човешкото здраве освен ниското им хранително съдържание.
Коментари