Лекарите предупреждават - пълните малчугани най-често стават пълни възрастни. Прогнозите на СЗО са, че след 10 г. със затлъстяване ще бъдат 17 млн. момчета и 11 млн. момичета от 5 до 19 г.

Затлъстяването е врата към сърдечносъдови заболявания, диабет тип 2, проблеми с костите и възпроизводството и поне 13 различни вида рак. На пръв поглед това не засяга ранната детска възраст, но точно в тези години от живота се формират модели на хранене и обездвижване, които дават аргументи на лекарите да предупреждават, че пълните деца най-често стават пълни възрастни.

Всяко трето дете в Европа е с наднормено тегло или затлъстяване. Усреднената статистика за континента съвпада с данните за 7-годишните българчета. Прогнозите на Световната здравна организация са, че само след 10 години със затлъстяване ще бъдат 17 милиона момчета и 11 милиона момичета на възраст 5-19 г. Основната причина е, че все повече деца растат в среда, която не ги насърчава да се хранят добре и да са физически активни, смята д-р Ханс Клюге, директор на СЗО за Европейския регион. От 2007 г. България участва в система за наблюдение на затлъстяването в ранна възраст.

Данните през годините от 5 национално представителни проучвания под методическото ръководство на експертите от Националния център по обществено здраве и анализи с 15400 деца открояват основните рискови фактори, свързани с наднорменото тегло при първокласници на 7 г. Анализът през 2023 г. показва, че расте делът на наднорменото тегло и затлъстяването – от 28,2% на 32% за наднорменото тегло (включва се затлъстяването) и от 12,4% на 15,2% за затлъстяването. Особено тревожно е почти двойното нарастване на първокласниците “без талия” - с коремно затлъстяване, при което мастната тъкан влиза в ролята на независим нежелан хормонален орган. Този вид затлъстяване, наречено висцерално, предразполага към високо кръвно и диабет тип 2 през активните години от живота.

При първото събиране на данни през 2008 г. децата с най-висок риск за наднормено тегло и затлъстяване са от семейства с образовани родители и средни или високи доходи. При последното проучване през 2023 г. най-застрашени са децата от семейства с нисък социално-икономически статус. Друга особеност е, че децата на двама родители със затлъстяване имат 2 пъти повишен риск за наднормено тегло, 3 пъти за затлъстяване и 4 пъти за тежкостепенно затлъстяване спрямо децата, при които няма родител с проблемни килограми. 

Както в повечето други държави, и у нас родителите силно подценяват проблема с пълнотата на наследниците си. Около 80% от родителите на деца със свръхтегло и около 30% от родителите на деца със затлъстяване определят килограмите на децата си като нормални.

Положителни тенденции според изследователите е относителното увеличаване на пресните плодове и зеленчуци в менюто на децата. Макар и леко, намаляват подсладените храни и солените снаксове. След въвеждането на здравословни норми за хранене в детските градини и училищата експертите отчитат “значимо подобрение в профила на предлаганите на територията на учебните заведения групи храни и напитки”. Истински напредък срещу затлъстяването обаче е възможен само при споделена отговорност между родителите, обществото и държавата.