Вещество, отделяно от кожата на жаби в южната част на Индия, унищожава някои щамове на грипния вирус, предава Франс прес, цитирана от БТА.

"Въпросният пептид може да допринесе за създаване на нови лекарства, предназначени за водене на ефикасна борба с грипни щамове, срещу които все още няма ваксина - заяви експертът по микробиология и имунология Джоши Джейкъб от университета Емъри в Атланта, Джорджия. - Пептидът може също да е ефикасно оръжие срещу грипни вируси, в случай че щамовете им станат резистентни срещу използваните противогрипни лекарства."

Американски и индийски учени открили пептида в секрета от слузестата ципа на кожата на жаби Hydrophylax bahuvistara, които са били подложени на слабо електрично стимулиране.

Някои антибактериални пептиди унищожават вируси, като пробиват клетъчната им мембрана. Затова са токсични за клетките на бозайниците. Новооткритият пептид обаче е с различен начин на действие, тъй като атакува хемаглутинина, т.е. стабилна част от повърхността на грипния вирус. Това е и мишената на провеждащи се в момента проучвания, които целят да се създаде универсална ваксина срещу всички щамове на грипния випрус.

След като бил приет през носа от неваксинирани мишки, пептидът ги защитил срещу смъртоносни количества на грипния вирус. Пептидът унищожил щама H1N1, който бе виновен за грипната пандемия през 2009 г., но се оказал неефикасен срещу други щамове, сред които H3N2.

Резултатите от изследването са публикувани в Immunity.