- Създават "убежища на тъмното небе" за хора, които искат да се спасяват от светлинното замърсяване
- Активирането на мелатониновите рецептори в мозъка може да намали възпалителните маркери, тревожността и дори да облекчи симптомите на депресия
След преминаването на есенното равноденствие дните започват все повече да намаляват и 16,30 – 17 ч започва да става напълно тъмно. Наближаването на “мрачния” сезон, в който тръгваме и се връщаме от работа в дълбока тъмнина, обикновено е синоним на липсата на достатъчно светлина, времето е влажно и студено и всичко е някак потискащо, преди да дойдат коледните и новогодишните празници.
Но въпреки че ранното идване на нощта е неприятно за мнозина, оказва се, че то е доста полезно за здравето ни. Това твърди авторката на книга по темата Лиан Пийпълс, която пише по проблемите на здравеопазването в сп. National Geographic.
“Важно е да осветлим дните си и да затъмним нощите
Намирането на равновесие между светлината и тъмнината ни помага да се чувстваме добре”, посочва тя. Това може да звучи странно, но се оказва, че тялото ни има нужда от мрака не по-малко от светлината, за да остане в добра форма.
Една от известните ползи от тъмнината върху човешкия организъм е ролята, която тя играе при подтикването на епифизната жлеза в мозъка ни да освобождава мелатонин - хормон, който улеснява заспиването. Освен това той е мощен антиоксидант, който помага за защитата на телесните клетки, води до елиминиране на щетите върху ДНК, като елиминира свободните радикали и помага за намаляване на ефектите от оксидативния стрес, за да снижи риска от свързани с възрастта заболявания, включително сърдечносъдови и невродегенеративни.
Но това не е всичко, което тъмнината може да направи за нас. Проучване показва, че активирането на мелатониновите рецептори в мозъка може да намали възпалителните маркери, тревожността и дори да облекчи симптомите на депресия.
Проучване, публикувано от Департамента по клетъчна и структурна биология към Центъра за здравни науки на Тексаския университет, пък обяснява как “хроничната злоупотреба със светлина по време на нормалната тъмна фаза може действително да повлияе на здравето и общото благосъстояние”. Поради липса на тъмнина в дългосрочен план тялото ни може да срещне трудности при синтезирането на мелатонина.
По-трудно е да се направи, отколкото да се каже за онези, които живеят в големите градове, където общественото осветление свети през нощта. Там светлинното замърсяване лишава телата ни от пълна тъмнина. В този случай е необходимо да се компенсира колкото е възможно повече яркостта на деня като се създаде тъмна среда през нощта, особено по време на сън. Обратно - тези, които живеят на места, които са твърде тъмни, могат да опитат соларни лампи, за да внесат светлина в околната среда. Има данни, че светлинното замърсяване пречи на повече от 80% на хората по света да се наслаждават на звездното небе.
Науката вече разкри някои от вредните ефекти на
светлинното замърсяване, което има връзка с
безсъние, рак на гърдата, инсулт и намалена плодовитост
Според скорошно проучване то може дори да допринесе за появата на болестта на Алцхаймер. Затова и учените започват да гледат от другата страна на изобилието от изкуствена светлина през нощта: те се интересуват от ползите за здравето от прекарването на времето в естествена тъмнина.
Някои хора дори стигат дотам, че правят лечение с тъмнина на места, напълно лишени от изкуствена светлина. Наричани “убежища на тъмното небе”, те са еквивалентът на международните резервати на тъмното небе, “където естествената тъмнина е запазена колкото е възможно повече”. 5 такива резервата има например във Франция, обяснява френската телевизия TF1.
Напоследък те са се превърнали в много търсена туристическа дестинация, макар по принцип да са много чувствителни към това да не станат пренаселени. Убежища на тъмното небе има също и в Калифорния в САЩ, Южна Африка, Чили, на някои тихоокеански острови, в Нова Зеландия, където се организират и фестивали за изтощените от прекаленото градско осветяване. От 2001 г. насам по света са сертифицирани около 200 такива убежища. И противно на разпространените мнения хората, които са се подложили на лечение с тъмнина, твърдят, че се чувстват добре и настроението им е на ниво.
“Потапянето в естествена тъмнина дава на хората зашеметяващо с красотата и емоциите си преживяване, граничещо с чудо, което може да има защитен ефект върху човешкото здраве”, казва Ръскин Хартли, изпълнителен директор на международната организация “Тъмно небе”.
Дачер Келтнер, професор в Калифорнийския университет в Бъркли, е уловил това усещане в книга, публикувана през 2023 г. Според него “чудото е свързано с нашата връзка с големите мистерии на живота”. Това е емоция, която има реални биологични последствия: може да допринесе за намаляване на възпалителните цитокинови реакции на тялото, за реакциите към атаката на патогени, но също така успокоява нервната ни система и задейства секрецията на окситоцин, хормон, който насърчава положителни чувства и понякога се нарича “хормон на любовта”.
Психологическите ползи от прекарването на времето на тъмно могат да бъдат огромни.
Лишените от светлина пространства могат да насърчат както вниманието, така и креативността,
както хората, които посещават църква, синагога или джамия, знаят от хилядолетия. Една по-дълбока причина също обяснява защо приглушаваме светлините преди вдигането на завесата в театъра или преди прожекцията на филм: тъмнината създава гранично пространство, което е по-благоприятно за скитанията на въображението. Потъмняването, донесено от здрача, е спускане на завесата на природата, обясняват поетично изследователите.
Коментари