Гривна със сензори, която бързо анализира потта, може да направи революция в медицинската диагностика и да позволи по-ефикасно лечение на болести като муковисцидозата и диабета, информира БТА.
Създатели на гривната са учени от Станфордския университет.
Гривната анализира молекулярния състав на потта и предава резултатите в лаборатория. За разлика от досегашните сензорни устройства, при нея не е необходимо пациентите да стоят неподвижно половин час, докато потта се събере в колектор. Този процес е на практика неизползваем при децата.
Новото устройство стимулира потните жлези с микропроцесори. Така необходимият материал се събира за няколко минути. След това молекулярният състав се предава с мобилен телефон на сървър и анализът приключва бързо.
Системата е много подходяща за развиващи се държави и отдалечени села. Сензорът засича концентрацията на сол, която е показателна за вероятността изследваният да страда от муковисцидоза. Той може да засича и нивото на глюкозата със същата точност като изследване на кръвта. То е показателно за риска от диабет.
Коментари