На читателския въпрос отговаря доц. д-р Жана Казанджиева, Клиника по кожни и венерически болести
Препоръките на дерматолозите са фотозащитата да се използва целогодишно, но през преходните сезони може да намалим фактора, както и честотата на използване. Обикновено през есента използваме продукти с фактор между 15 и 30 най-вече когато се подлагаме на козметични или естетични процедури и, разбира се, ако се отправим към плажа или планината, за да се възползваме от есенното слънце. През зимата и пролетта отново посягаме към кремовете с най-висока защита, особено ако сме любители на зимните спортове.
Това са общите правила, но за да се предпазим от ултравиолетовите лъчи, освен сезона имат значение и много други фактори: часът от деня, географската ширина, надморската височина, облаците, замърсяването и типът кожа.
Защо през лятото трябва да използваме най-силните слънцезащитни продукти, а през есента може да разредим тяхната употреба?
През лятото слънцето достига по-високо на хоризонта, отколкото през зимата, и съответно УВ лъчите са по-интензивни. Зависи обаче и от географската ширина: например в тропиците има малка разлика в позицията на слънцето през зимата и лятото и там фотопротекцията трябва да бъде еднакво силна независимо от годишното време. На нашите географски ширини разликата е значителна и затова извън лятото може да използваме и фотозащита с по-нисък фактор.
Значение има не само сезонът, но и точният час от деня. При ясно време, колкото по-високо е слънцето в небето, толкова по-високо е и нивото на УВ радиация. Когато часовникът показва време, близко до обяд, ултравиолетовото излъчване достига до най-високите си стойности и ако излизаме навън в този момент, е необходимо да сме добре защитени от него.
Когато небето е ясно, УВ лъчите са по-силни. Но не трябва да разчитаме на облаците да ни осигуряват цялостна фотозащита. Тъмните и плътни облаци при дъжд наистина спират ултравиолетовия поток от лъчи, но леките бели облаци не са достатъчна преграда.
Аерозолите във въздуха също имат значение. Вредните емисии от моторните превозни средства представляват аерозоли, които взаимодействат с УВ лъчите, като често ги отразяват и им пречат да достигнат до нашата кожа. По тази причина в града ни трябва по-ниска степен на фотозащита, отколкото в планината и на морето.
УВ лъчението се отразява по различни начини от почвата, пясъка на плажа и снега в планината. Светлите повърхности, като например току-що паднал сняг, могат да отразят до 90% от УВ радиацията. Ето защо при тези условия се изисква употреба на козметика с висок слънцезащитен фактор. Албедо се нарича съотношението между отразената и падащата върху повърхността на дадено тяло светлина. За сравнение в града албедото е между 3 и 5%, тревните площи отразяват между 1 и 4%, а бетонът поради светлосивия си цвят отразява около 10-20% от УВ лъчите. На морето морската пяна отразява 25%, а пясъкът – до 15% от излъчването.
За да си изберем точния фотозащитен продукт най-лесно е да следим ултравиолетовия индекс (УВИ). Той се препоръчва от СЗО и се изчислява ежедневно за всеки час чрез средния модел за съответната страна, като се отчита също и влиянието на надморската височина. Това е информация, която цели на достъпен език да преведе физичните данни и лесно може да се намери в интернет. При УВ индекса най-високата стойност е 11+, а най-малката стойност е 0. Колкото по-висока е цифрата, толкова по-вероятно е да се получи слънчево изгаряне на кожата или увреждане на очите. Световната здравна организация препоръчва използване на фотозащита при УВ индекс над 2. УВ индекс между 3 и 5 вече изисква нанасяне на достатъчно устойчив фотопротектор. При стойности от 6 нагоре, независимо от сезона, е необходима стриктна защита от слънчевите лъчи не само с козметични средства, но и с тениски, шапки, очила и т.н.
Ултравиолетовият индекс дава важна информация през цялата година за хората с по-светъл тип кожа (I или II), за децата, за всички в напреднала възраст и за туристите. Разбира се, пациентите с кожен рак и тези със заболявания, влошаващи се от слънцето, трябва стриктно да използват най-високата степен на водо- и потоустойчива фотозащита (UVB 50+ UVA), независимо от сезона.
Коментари