Прясното мляко, сладкишите и добавките за мускули провокират появата на пъпки. Не са пощадени и 30-40-годишни хора.
Първите споменавания на акнето са още в древноегипетски източници. Те свидетелстват, че даже божествените фароаони не са пощадени от този потискащ самочувствието дефект на кожата. Разбираемо основното лечение на свещените особи е било под формата на заклинания и магии.
Модерното разбиране е, че акнето е комплексен проблем, който се атакува с голям арсенал от средства. И те се променят заради драстичната промяна на живота на западния човек.
От почти 2 г. има ново разбиране за ефекта на диетата върху акнето, обясни дерматологът доц. Жана Казанджиева от кожната клиника на Александровска болница. “Дотогава казвахме на пациентите, че няма нужда от спазване на хранителен режим. Това беше консенсус, постигнат след много изследвания. Но през последните години се доказа научно, че диетата има значение. Този извод не означава, че преди това направените огромен брой проучвания са били грешни. Причината за противоречието е в храната. Продуктите, които консумираме днес, са много, много променени в сравнение с тези в миналото. Най-яркият пример е за прясното мляко и продуктите, които се произвеждат от него. Когато млякото е било изцяло от крави, които пасат трева, то е било едно, а сега вече има различен профил. Затова и първото нещо, което се спира при акне, е прясното мляко, защото то може да направи проблема по-тежък”, каза доц. Казанджиева.
Веднага след прясното мляко по лош ефект върху кожата се нареждат изкуствено подсладените храни. Беше доказано, че инсулиновите рецептори, които участват в метаболизирането на захарите, също са намесени в патогенезата на акнето и сладките лакомства са сред факторите за възникване на този не само козметичен проблем. На практика в диетата може да остане единствено черният шоколад. Като за черен се приема шоколадът с най-малко 75% какао и съответно доста под 25 на сто захар.
Със същата тежест като причина за акне са т.нар. храни боклуци, които наричаме фастфуд или джънкфуд. В тези пържени и като цяло много преработени храни съотношението на мастните киселини е в полза на акнето, а не в полза на здравата кожа.
Но неприятното кожно заболяване много се промени и като характеристика и патогенеза. Първо само сред дерматолозите драстично му отесня представата, че е възрастов проблем. Но вече и за неспециалистите е очевидно, че не става дума за “временни тийнейджърски пъпки”, а за заболяване и на възрастните. При това и на двата пола. Днес сме свидетели на страданието на едно поколение, при което акнето прескача в 30-те и дори в 40-те му години. Причините за това са много, но основната е хормоналният дисбаланс. Той се изразява в неправилно съотношение между мъжките и женските полови хормони. Затова и при жените с акне на възрастите - пациентки в третото и четвъртото десетилетие, се налага комплексно лечение едновременно от дерматолози и гинеколози. Още повече че наднормените стойности на мъжки полови хормони често са свързани и с кисти на яйчниците, мъжки тип окосмяване, репродуктивни затруднения.
При обсъждането на акнето на мъже в активна възраст кожните лекари изтъкват, че често новото е добре забравено старо.
“Има тенденция на увеличаване на т.нар. фитнес акне, което се дължи на безразборно приемане на хормони и други фитнес добавки с цел много релефно и силно тяло – обясни доц. Казанджиева. – В миналото подобен проблем е наричан акне на гладиатора. Бил е по-скоро изключение. Докато сега се забелязва чувствително нарастване на случаите сред млади мъже, които имат суперочаквания и амбиции за телосложението си.”
Въпреки увеличаването на броя на пациентите здравната култура в тази област още е недостатъчна, покзва практиката на дерматолозите. Все още се срещат много млади, а и по-възрастни хора, които чакат “с времето пъпките да минат от само себе си”. Загубата на време в над 95% от случаите задълбочава промените в кожата и води до упорити инфекции.
Логично промените в причините и особеностите на акнето налагат и търсенето на нови стратегии за лечението му. Ако преди години е било достатъчно да се намери точната медикаментозна съставка, която да “изчисти” кожата, това вече рядко може да е успешна терапия. Дерматологията днес използва терапии, които са комбинации от различни отделни съставки за лечение на акнето. При заболяване в тежка форма по преценка на лекаря към локалните средства за намазване се добавят и лекарства за вътрешна употреба. Медикаментозната терапия задължително се комбинира с предписания за почистването на проблемните зони. Според консенсусните ръководства за терапията измиването само с вода не е достатъчно за акнетичната кожа.
Коментари