На читателския въпрос отговаря д-р Асен Драмов, асистент към Клиниката по съдова хирургия и ангиология, Национална кардиологична болница - София

Венозната система е предназначена да отвежда венозната кръв от органите, мускулите и кожата към сърцето. Това става пасивно – чрез т.нар. мускулна помпа. Движението на мускулите на подбедриците и бедрата во ди до притискане на венозните съдове между мускулите и обвиващите ги обвивки (фасции) и така венозната кръв постъпателно се насочва към сърцето.

В основата на оплакванията при разширени вени и венозна недостатъчност е венозният застой - натрупване на венозна кръв в разширените вени или неправилното връщане през увредени венозни клапи (рефлукс). Това води до оток, тежест и болки в краката.

Какво трябва да направи пациентът, за да намали венозния застой в долните крайници? Много важно е той да спазва необходимия хигиенно-диетичен и двигателен режим, за да намали застоя и оплакванията.

На първо място, трябва

да избягва

статичното

натоварване

на краката,

т.е. продължителното стоене прав или седнал без раздвижване на краката. При покой в легнало положение краката трябва да са повдигнати на възглавница над нивото на гръдния кош 10-15 см. Кракът трябва да е леко сгънат в коляното и обърнат навън. В изправено положение трябва да се носят стриктно еластични чорапи или бинтове.

На второ място, пациентът трябва да се движи. Всички активности с раздвижване на краката са полезни - ходене (минимум 30 минути бързо ходене дневно според СЗО), бягане, каране на велосипед, велотренажор, степер, бягаща пътечка и др., танци, плуване, аеробна гимнастика, каране на зимни и летни кънки, ски бягане, народни танци, туризъм. Още по-полезни са тези активности, когато се изпълняват с еластични чорапи или бинтове. Плуването и водната аеробика са особено полезни, тъй като плътната водна среда има ефект на естествена компресивна система. Освен плуване

полезно

е и ходене

във водата,

потопен до кръста. Полезни са също масажите, обливането на стъпалата и подбедриците с хладка вода, упражнения с поставяне на краката в повдигнато положение над нивото на таза.

Колоезденето е чудесен начин за активиране на мускулната помпа на бедрата и подбедриците - както като спорт на открито, така и под формата на велотренажор в рамките на кардио фитнес тренировките.

От друга страна, спортове, които статично натоварват краката, трябва да се избягва, като например езда, волейбол, баскетбол,тенис.

Физическите упражнения помагат и за намаляване на телесното тегло, което също намалява венозния застой.

Ето някои подходящи упражнения за намаляване на венозния застой в краката:

1. От седнало положение - свиване и разпускане на стъпалата в глезените, въртене в глезенните стави по посока на часовниковата стрелка и обратно, стягане и разпускане на мускулите на прасците, повдигане на подбедриците от седеж до хоризонтално положение.

2. От изправен стоеж - повдигане на пръсти и на пети, ходене на пръсти и на пети, изкачване на стълби.

3. От легнало положение - повдигане на краката до ъгъл от 45° и връщане обратно, от повдигнати крака движения, които наподобяват каране на колело, изписване със стъпалата на цифрите от 1 до 9, катерене на краката по стената от лег, изписване на кръгове с краката и др.

4. Упражненията на Кегел за тонизиране на тазовото дъно - стягане и разпускане на мускулите около тазовото дъно за намаляване на венозния застой в таза.