За някои пролетта е сезонът през който цъфтящите дървета и треви (полени) са дразнител и причина за здравословни проблеми. През този период болните чустват дискомфорт, често кихат на пристъпи, появява се обилна секреция в носа, придружена и със сълзотечение. В слънчево време действието на полените се засилва, а когато вали дъжд, той отмива полените и болните се чустват по-добре.

Голяма роля за алергията към полени играе наследствената предразположеност. Поленът е прашецът на цъфтящото растение. Най- разпространени полени у нас са тези на тополата, лешника, брезата, клена, ливадите с райграс, нивята с ръж, овес и пшеница, живовляка, копривата, троскот, метлица.

Най-благоприятна за лечение е сенната хрема. При това лечение се използват съответни алергени които образуват в организма антитела блокиращи полените. Лечението трябва да се започне навреме за да се предотвратят възможните усложнения.

Алтернативни методи за лечение са иглотерапията и лечението с хомеопатични препарати. Това обаче е допълнителна терапия.

Как да помогнем?

Планирайте семейната отпуска извън периода на голяма концентрация на полени във въздуха.

Концентрацията на полени е най-ниска край морето.

Редовно забърсвайте с влажна кърпа гладките повърхности в жилището

Дръжте прозорците затворени, проветрявайте само в дъждовно време

Не пушете! Тютюневият дим дразни лигавицата на носа.

Червена лампичка за имунната система