Д-р София Ангелова, главен асистент в Специализираната болница за активно лечение на белодробни болести “Св. София” отговаря на въпроса на Кристиян Иванов

Кръвохраченето е симптом, който представлява откашляне на кръв. По- често кръвта се откашля от дихателните пътища. Важно е да бъде различено от повръщането на кръв.

При кръвохрачене кръвта има ясночервен цвят и е пенеста, докато при повръщането се отделят тъмночервени или кафяви материи поради наличие на солна киселина в стомаха. Кръвохраченето продължава няколко часа, понякога даже и няколко дни, докато кръвоповръщането е кратковременно, но обилно.

При кръвоизлив от белите дробове и бронхите пациентът усеща парене и дразнене в ларинкса. Появява се кашлица и се отделя ясночервена кръв, примесена с въздух.

Какви са причините за кръвохраченето?

Отделянето сутрин на неголямо количество кръв, разположена във вид на малки съсиреци върху слузно-гнойна храчка, най- често се дължи на хронично възпаление на носоглътката и на венците. Това е т. нар. лъжливо кръвохрачене. Силната кашлица при острите и хронични заболявания на трахеята и бронхите може да доведе до разкъсване на капиляри и тогава кръвта е под формата на ясночервени ивици, полепнали по повърхността на храчката или размесени в нея.

Повтарящо се кръвохрачене се дължи най-често на бронхиектазии. Кръвохраченето е характерен симптом при белодробния инфаркт, туберкулоза на белите дробове и белодробен карцином.

Левостранната сърдечна недостатъчност и белодробната хипертония също могат да се изявят с кръвохрачене. Видно е, че този симптом се среща при белодробни и сърдечни заболявания, затова бих посъветвала читателката да се обърне към специалист по белодробни болести за уточняване причината за кръвохраченето при нея.