- При отказ от задължителните първо ще уговарят пациента, ще глобяват при повторен бойкот
- Безплатната имунизация на бременни срещу коклюш остава
Всички ваксинации - задължителни, препоръчителни и целеви, да бъдат вписани в електронните здравни досиета на пациентите, за да се улесни достъпът до информация за извършените имунизации. С осигуряването на достъп на пациентите и медицинските специалисти до тази информация ще се отмени изискването за предоставянето ѝ от общопрактикуващите лекари. Така джипитата ще бъдат облекчени от тази административна тежест.
Това е разписано в проект за изменение на Наредба №15 за имунизациите, който е публикуван за обществено обсъждане от здравния министър Силви Кирилов. Освен това се предвижда създаване на електронна система, в която да се отчитат всички биопродукти, необходими за имунизации. Така пък ще отпадне задължението на лечебните заведения да правят годишен отчет пред РЗИ за наличностите си.
Наредбата регулира имунизационния календар у нас. В нея е заложено ваксината срещу коклюш за бременни да остане безплатна. Тя бе въведена като временна противоепидемична мярка, след като миналата година се вдигна заболеваемостта и две бебета починаха от коклюш.
Тогава се въведе като препоръчителна имунизацията на бременни в 27-36 гестационна седмица и бяха доставени 10 хил. дози. Приложени са били обаче едва 1176 ваксини. Затова от здравното министерство посочват, че няма нужда от закупуване на нови. Но предлагат от такива по желание имунизациите срещу коклюш да станат целеви за пациенти, при които съществува по-висок здравен риск. Такива са тези с хронично заболяване, имуносупресивна терапия, бременност, незрялост на имунната система.
Ваксините срещу коремен тиф отпадат, защото няма достатъчно дози в страната. Ще се извършват имунизации и реимунизации и за бяс и Кримска-Конго хеморагична треска.
Разписано е, че в случай на отказ от имунизация ще се предоставя възможност за обсъждане на причините за отказ, а на пациента ще се разказва за ползата от ваксините и тяхната безопасност. При повторен отказ се прилага глобата, установена в Закона за здравето. Тя е от 50 до 100 лв. и до 200 при второ неявяване.
Таксата за ден болничен престой става 1 лев
Потребителската такса за ден болничен престой вече е 1 лев вместо досегашните 5,80 лв. Постановлението на МС е обнародвано в “Държавен вестник”.
Свалянето на таксата става на фона на постоянния ръст на хоспитализациите у нас. Само през 2024 г. те са се увеличили с 200 хил. спрямо предходната година. А според доклад на ЕК и Европейската обсерватория по здравни политики България е първа в Европейския съюз и по брой легла на глава от населението, и по брой хоспитализации - 331 на 1000 души при средно за съюза 155. За м.г. здравната каса е платила на болниците 2,3 млн. клинични пътеки.
Здравноосигурените лица заплащат потребителска такса за всеки ден болнично лечение, но не повече от 10 дни годишно. 2,90 лв. пък струва всяко посещение при лекар и зъболекар, а за пенсионерите е 1 лв. Тази такса не се променя.
Коментари