Д-р Вера Трайкова, асистент в Клиниката по спешна токсикология на Военномедицинска академия

Тя отговаря на въпроса на Красимира Хаджиева

Почти всяко съвременно семейство притежава съдомиялна машина в дома си. Специални препарати за измиване на съдове и прибори (детергенти) се предлагат под формата на таблетки, прах или гел. Изключително важно е да се знае и да бъде изписан на опаковката точният състав на препарата за измиване. Детергентите могат да съдържат комбинация от повърхностно активни вещества - анионни или нейоногенни, които понижават повърхностното напрежение на водата, и алкални съставки като натриеви соли на фосфатите, карбонатите или силикатите, позволяващи по-голяма ефективност на действие. Нейоногенните повърхностно активни вещества, сравнени с останалите представители са по-слабо токсични. Различни оцветители, парфюми и ензими са включени като добавка в състава на детергентите.

В България на пазара се предлагат продукти на няколко водещи фирми с приблизително идентичен състав: 30% фосфати, 5-15% кислородни повърхностно активни вещества за избелване, 5-15% поликарбоксилати, 5% нейоногенни повърхностно активни вещества, 5% фосфонати, ензими (амилаза, протеаза, целулаза) и парфюми.

По света има страни, където се прилагат така наречените ecolabel criteria за детергентите. Според последната ревизия на тези критерии се променя съставът на препаратите с цел производство на продукти с минимално въздействие върху околната среда от ползвателите. Това се постига чрез: намаляване на грамажа на таблетките; намаляване на броя и количеството на химичните вещества, включени в състава им. Изпълнението на тези екологични критерии се посреща с неодобрението на клиентите поради намаления почистващ, дезинфектиращ и ароматизиращ ефект.

Многократната употреба на специалните препарати за измиване на съдове и прибори при спазване на споменатите в упътването на всяка миялна машина правила за безопасност не води до остро или хронично поражение на човешкия организъм, нито до замърсяване на околната среда.Това може да се случи само при производствени условия и наличие на големи количества и концентрации от посочените детергенти, каквито отсъстват при битовото им използване.

Препаратите за съдомиялна машина все повече навлизат в нашия бит, спестяващи ни време, сили, материални средства, енергия и вода. Ще ги заменим ли за някой по-нов и по-безопасен за здравето ни продукт, зависи от самите нас.