Доц. Андрей Йотов, началник на Катедра по ортопедия, травматология и реконструктивна хирургия във ВМА

Той отговаря на въпроса на Петя Иванова

С израза "изпъкнало кокалче" на крака в немедицинската лексика най-често се описва състояние, известно в ортопедията като халукс валгус: странично отклонение на големия пръст с компенсаторно натрупване на кост от вътрешната му страна. Именно това натрупване - екзостоза - води до изпъкване на костта.

Нерядко аномалията се съпровожда с бурсит: възпаление и оток на разположената върху екзостозата слизеста торбичка (бурса). Отокът и разрастването на бурсата на свой ред усилват впечатлението за изпъкнало кокалче. Сами по себе си деформитетът на палеца и костното натрупване не подлежат на резултатно консервативно лечение, включително и чрез упражнения. Неоперативните мерки могат да имат временен облекчаващ ефект единствено спрямо съпровождащото възпаление на бурсата. В съображение влизат избягването на тесни обувки, носене на коригиращи шини, физиотерапия, локално приложение на противовъзпалителни медикаменти или кортикостероиди.

Стихването на възпалението и намаляването на отока на бурсата понякога създават илюзия за постигане на корекция, но по същество деформацията не се повлиява и по правило се стига до рецидив на бурсита. При изразен халукс валгус траен ефект би могъл да се постигне единствено чрез операция, включваща коригиране на отклонението, отстраняване на костното натрупване и премахване на бурсата. Конкретният вид на оперативната намеса се определя от ортопед според индивидуалната ситуация.