Акад. Петя Василева, ръководител на Специализираната очна болница за активно лечение “Акад. Пашев”
Тя отговаря на въпроса на Елена Желязкова
Ултравиолетовата радиация, която е част от слънчевата, е 3 вида- UV-A, UV-B и UV-C. Дължината на вълната на ултравиолетовата светлина е по-голяма от тази, която може да възприеме човешкото око, но тя прониква в очните структури и може да бъде причина както за изгаряне на очната повърхност, също така и за развитие на катаракта (помътняване на естествената вътреочна леща), дегенерация на макулата (увреждане на жълтото петно - централната част на ретината), а в редки случаи и слепота. UV-A радиацията прониква в очните тъкани и може да увреди ретината.
Ето защо се препоръчва защита със слънчеви очила или фотохромни корекционни очила, които блокират 100% от ултравиолетовите лъчи от най-ранна възраст.
Навсякъде, но най-вече високо в планината и при сняг UV-B лъчите могат да предизвикат изгаряне на роговицата UV-C лъчите се блокират напълно от озоновия слой, но заради глобалното замърсяване в последните десетилетия този протективен слой се нарушава.
Слънчевите очила и фотохромните корекционни лещи могат да бъдат различно оцветени - в кафяво, сиво, зелено, черно. Всички те позволяват естествено възприемане на реалните цветове.
При качествените очила защитата от ултравиолетовите лъчи е гарантирана независимо от степента на затъмнение, която може да бъде различна - 12%, 18%, 35%, 62%, 75%, 85%, 95%. Както цветът, така и степента на затъмняване на слънчевите и фотохромните корекционни лещи зависят от избора на всеки - с кои вижда най-добре, най-ясно, най-приятно.
Важно е да знаете, че те всички защитават ефективно от ултравиолетовата радиация.
Идеалното затъмнение е индивидуално за всеки човек.
От друга страна, слънчевите очила, които нямат UV-A защита, могат да увеличат риска от увреждане на очните структури.
Зад затъмнените очила зениците се разширяват и очите са изложени в по-голяма степен на опасните лъчения.
Лещите, оцветени в кафяво, абсорбират повече синьо-зелената част от спектъра, която има неблагоприятно въздействие основно върху ретината.
В съвременното производство са навлезли материали, които имат естествена UV защита, така че и светлите стъкла могат да абсорбират някои вредни лъчения. Ако цветните стъкла са изработени от подобни материали, те също могат да осигурят защита.
От степента на оцветяване на стъклата зависи защитата ни от яркостта на светлината, а от материала на лещите - възможността да ни предпазват от вредните лъчения, най-вече UV лъчи.
Всички маркови очила имат паспорт, в който е описана степента на защита - от клас 0 до клас 4, като клас 4 са пригодени за най-интензивна светлина и лъчение.
Съществуват и т.нар. екстремнозащитни филтри за хора, които имат очни заболявания (оперирани от перде, с увредена ретина).
Коментари