Д-р Жейна Чернева, Клиника по кардиология на УМБАЛ "Александровска"

Тя отговаря на въпроса на Христина Иванова

Това са две различни заболявания, които протичат със сходна болкова симптоматика. Не съществува риск хиаталната херния да доведе до миокарден инфаркт.

При хиатална херния стомахът навлиза през отвор (хиатус) от коремната в гръдната кухина. Съществуват различни причини за нейната поява - вродена слабост на съединителната тъкан, повишено налягане в коремната кухина (наднормено тегло, бременност, асцит), травма.

Има два основни типа хиатална херния: плъзгаща се (аксиална) и параезофагеална (до хранопровода). При първата стомахът и хранопроводът се “плъзват” заедно в гръдната кухина, като мястото на свързването им се измества над диафрагмата. Това е по-честият тип хиатална херния, свързан с по-малко усложнения. Параезофагеалната херния се среща по-рядко и е по-сериозен проблем. В този случай връзката между хранопровода и стомаха остава на мястото си, но част от стомаха се “вмъква” през отвора на диафрагмата.

Много често хората с хиатална херния имат гастроезофагеална рефлуксна болест. Това е заболяване, при което кисело съдържимо от стомаха преминава към хранопровода, като предизвиква увреждане на лигавицата му. То е свързано с поява на киселини, парене зад гръдната кост.

Болката при хиаталната херния по локализация (зад гръдната кост) и характер (пареща болка) наподобява тази при миокарден инфаркт.

При параезофагеалната херния често срещани са симптомите на задух и сърцебиене, характерни за редица болести на белия дроб и сърцето. От тях с най-голямо значение е миокардният инфаркт - най-тежката форма на исхемична болест на сърцето, водеща до високата инвалидност и смъртност.

Миокардният инфаркт представлява исхемична некроза, т.е. загиване на част от сърдечния мускул поради прекъсване на кръвоснабдяването му. Проявява се с много силна и продължителна болка на широка площ зад гръдната кост, в част от случаите с излъчване към долната челюст, лявата ръка, стомаха (имитира язвена криза), гърба (при долен миокарден инфаркт). Болката е съпроводена с отпадналост, панически страх, изпотяване, гадене, повръщане.

За диагноза са необходими тестове и консултации с лекари специалисти.

Съвременният подход на лечение на острите коронарни синдроми е изследване с контрастно вещество на съдовете на сърцето - коронарография и поставяне чрез различни по размер балонни катетри на вътресъдова ендопротеза (стент).