Доц. Георги Байчев, специалист по гръдна хирургия и онкология към Клиниката по гръдна хирургия на ВМА. Той отговаря на въпроса на А. Костова
Фиброкистичната болест (мастопатия) представлява съвкупност от хормонално провокирани промени, които водят до структурно преустройство на млечната жлеза. Най-често тя се свързва с недобре ограничени уплътнения на гърдата, обикновенно болезнени предменструално.
Статистиката показва, че всяка втора жена във възрастта между 25 и 55 години има в някакава степен фиброкистични промени на гърдите. Вероятността от последващо развитие на карцином съществува в около 1/4 от пациентките с подобно оплакване. Това са случаи на мастопатия, при които се установява пролиферация (хиперплазия) на клетките. Наличието на фамилна обремененост, продължителният прием на някои хормони, наднорменото тегло, богатата на мазнини храна и някои други рискови фактори повишават вероятността от последващо развитие на рак в тези случаи.
За прогнозата при карцином на гърдата най-важен е моментът на поставяне на диагнозата. Целесъобразно е следното поведение:
Всеки месец самоизследване на млечните жлези след 20-годишна възраст;
Всяка година клиничен преглед след 35 години;
Мамографско изследване всяка втора година след 40-годишна възраст и всяка година между 50 и 69 г.
В България предстои въвеждане на национална скринингова програма за откриване на случаи с предракови и ранни ракови изменения. Целта е ограничаване на заболеваемостта и смъртността от това най-често онкозаболяване при жените.
Коментари