Д-р Димитрина Серафимова, главен асистент, Клиника по кожни и венерически болести, УМБАЛ "Александровска", София. Тя отговаря на въпроса на Н. Стойчев

И досега механизмите, които определят специфичната миризма на тялото, остават не напълно изяснени. В милионите години на еволюция миризмите, излъчвани от телата на животните, са изпълнявали съществена роля в две посоки. Първата е защитна - отблъсквайки нападателя, те спасяват живота. Но не по-малко важна е и ролята им да привличат полов партньор, като по този начин улесняват създаването на потомство. Тези функции са загубили почти напълно значението си в условията на съвременния социален живот.

Най-вероятна е хипотезата, че при наличие на хиперхидроза (повишено изпотяване) се създават благоприятни условия за развитие на различни бактерии и гъбички, продуциращи субстанции с неприятна миризма. Към това се добавя и миризмата от разграждащите се рогови (кератинни) материи на кожата.

В аптечната мрежа могат да се намерят разнообразни препарати, които доста успешно контролират процеса на изпотяване.

Но вероятно финансовият недоимък е причина все повече да се търсят алтернативни, леснодостъпни методи.

Най-важна от мерките е отстраняване условията за изпотяване. Носенето на тесни обувки от изкуствена кожа или гума силно затруднява проветряването на кожата. Повишава се локалната влажност, а оттам и развитието на микроорганизмите. По аналогичен начин действат и найлоновите чорапи. Препоръчва се винаги, когато е възможно, да се носят от чист памук. Те попиват лесно потта и задържат кожата по-дълго суха. Важно е обувките да бъдат съобразени и със сезона. Недопустимо е в големите летни горещини да се носят постоянно маратонки и гуменки (което често виждаме в нашите кабинети). Нека те се запазят само за времето на активно спортуване, след което краката да се измиват и почистват старателно.

Допълнително могат да помогнат бани с подсушаващ и лек антисептичен ефект. С такава цел се използва розов разтвор на калиев хиперманганат, хладка вода с добавен кислороден прекис (кислородна вода), слаб разтвор на оцетна киселина (оцет), сода бикарбонат или сребърна вода.

Препоръките могат да се разширят с билкови средства. Отвара от смрадлика, дъбови кори, хвойна, орех са активно препоръчвани от народната медицина.