Проф. д-р Милена Пенева, ръководител катедра по детска дентална медицина към Факултета по дентална медицина в София, национален консултант по детска дентална медицина.
Тя отговаря на въпроса на Силвия Стефанова:
Клечките за зъби са първото и най-дълго просъществувало средство за почистване на зъбите, изобретено от човека. Има данни, че още пещерните хора са използвали клечките за зъби. През 1780 г. се изобретяват първите четки за зъби и това е началото на края на ерата на клечките за зъби. Новото приспособление става неизменен спътник на цивилизования свят и измества значително употребата на клечки за зъби.
Независимо че в момента има огромно разнообразие от средства за поддържане на устна хигиена, клечката за зъби продължава да съществува както като търговски артикул, така и в подобрени варианти за специални случаи и подпомагане на почистването. Устойчивостта на навика за използването им се основава на удобството при използването и ефективността им за отстраняване на хранителни остатъци. Въпреки това всеки опитен лекар по дентална медицина още при първия преглед може да познае кой използва клечки за зъби. Когато навикът за използването им е стабилен, могат да се получат трайни увреждания както по зъбите на границата между коронката и корена, така и на венеца. Натискът с клечката, с който се цели почистването на междузъбното пространство, е причината за увреждане на значително по-мекия от емайла на коронката цимент, разположен по повърхността на зъбния корен. Това става причина за развитие на кариес под венеца и в цимента, лечението на който е доста трудно. Венците в междузъбните пространства също могат да се променят. Редовната употреба на клечки за зъби довежда до отдръпване на венеца, в зоната на травмата. Там се разкъсва плътната връзка между меката тъкан и емайла на зъба, която служи за бариера спрямо всички увреждащи фактори в устата, както и спрямо микроорганизмите, намиращи се в изобилие около зъбите. Тези места, макар и единични, могат да бъдат зона за лесно възникване на възпаление, а по-късно и да доведат до по-тежки проблеми.
Днес са създадени специални форми на зъбни клечки, с които може при преценка от лекуващия да се почистват междузъбните пространства или дори да се масажират венците. Това обаче трябва да става по лекарско предписание и контрол. Съществуват специални триъгълни клечки (при напречен срез се вижда триъгълната им форма), с които могат да се почистват зъбните повърхности между два съседни зъба. Те се поставят от външната страна между два зъба с широката основа към венеца и с върха - към коронките. Притискат се към емайла на единия зъб и внимателно с търкане се почистват повърхностите от зъбната плака. След това се притиска към другата повърхност. Такива клечки могат да бъдат изработени от дърво или от пластмаса, но по-добрите са дървените, тъй като омекват от слюнката и намаляват риска от увреждане
Съществуват и специални държачи, с които малките триъгълни клечици се използват за лесно навлизане в междузъбните пространства на задните зъби. Има и специални гумени клечки, поставени в държателите, които могат да се използват за масаж на венците при възпаление. Има данни за добър ефект и намаляване на възпалението. Всичко това трябва да се използва само по лекарско предписание.
Най-доброто почистване на зъбите става обаче с четка и паста, а почистването на междузъбните пространства - със специалните конци, които могат да се намерят във всяка аптека и супермаркет.
Ако сте в ситуация, в която нямате друга възможност да отстраните заседнала храна между зъбите си, да, използвайте клечката за зъби, но нека това не става навик.
Коментари