Проф. Георги Едрев, специалист по уши, нос и гърло.
Той отговаря на въпроса на Йорданка Попова:
Преглъщането е сложен физиологичен акт. Чрез езика и бузите храната се придвижва до входа на гърлото волево. Оттук нататък преглъщането става спонтанно. Коренът на езика и гръклянът се повдигат нагоре, храната се плъзга покрай тях в горната трета на гърлото и влиза в хранопровода. По този начин увреждания в устната кухина, гръкляна и хранопровода пречат на гълтането. Освен храна и течности човек преглъща слюнка, така че това е постоянен процес в организма.
Процеси в устната кухина (възпаления, наранявания, тумори) блокират гълтането вследствие на болки или механично препятствие. Същите проблеми възникват и в гърлото, но тук по-често и повече процеси пречат на гълтането. При стресови състояния настъпват спазми в долната част на гърлото и хранопровода. В тези случаи твърдите частици по-лесно преминават, отколкото течностите. Тези психогенни състояния не бива да се бъркат със затруднено преглъщане от неврогенни увреждания. Например след инсулт се парализират гълтателни нерви. Дори и при парализа на гълтателните нерви на гласните струни поради ограничени движения на гръкляна гълтането се нарушава.
При възпаление на сливиците или абсцеси около тях гълтането е трудно и болезнено. След операцията им, ако операторът е работил грубо, върху тъканите се образуват плътни ръбци и сраствания и гълтането при най-малкото възпаление е силно затруднено. Много често това състояние се описва като "фарингит", което е погрешно. Фарингит обикновено се развива при хора с влошено носно дишане. Нощем дишат през устата поради запушен нос, гърлото изсъхва, възпалява се и фарингитът е налице.
Друго увреждане е така нареченият рефлукс езофагит. При хронични гастрити, гастродулоденити, язви може да се връща стомашен сок към гърлото. Усещането е неприятно - кашлица, парене, болки, и се дължи на солната киселина в стомашния сок. Най-долната част на гърлото се възпалява, лигавицата придобива груб релеф и често пациентите мислят, че става дума за рак. Някои стигат до вземане на биопсия от гърлото за окончателна диагноза. В тези случаи намесата на специалист гастроентеролог е наложителна.
Злокачествени процеси в долната част на гърлото и гръкляна също затрудняват преглъщането. И ако това продължава повече от две седмици, редно е пациентът да бъде прегледан от специалист. Ако е ангажиран и гръклянът, освен преглъщането страда и гласът. Долната част на гърлото (хипофаринкс) преминава в хранопровода. Затруднения при преглъщане освен при спазми може да се дължат на т.нар. дивертикули на хранопровода (джобове в стената му), на стеснения вследствие на химическо изгаряне или тумори, които блокират просвета му. Споменатите състояния лесно се оглеждат и доказват, тъй като са в сравнително достъпни области. Рутинни в тези случаи са рентгеновото изследване и биопсията.
Затова при затруднено преглъщане повече от две седмици болният трябва да се прегледа от специалист и да се направят необходимите изследвания.
Коментари