Акад. Петя Василева, ръководител на Специализираната очна болница за активно лечение “Акад. Пашев”
Тя отговаря на въпроса на Ивайло Попов (55 г.)
Ечемикът представлява възпаление на жлезите, разположени в клепачната тъкан. Външният ечемик засяга мастната жлеза в основата на миглите и се проявява със зачервяване, болезненост и подуване на клепачния ръб. Вътрешният ечемик е инфекция на дълбоките клепачни жлези и протича по-тежко с оток на целия клепач. Появата на ечемик не бива да се подценява, тъй като представлява сериозна инфекция, която може да се разпространи по съдовете към съседни тъкани.
Лечението се провежда с очни капки, мехлеми и топли компреси. В никакъв случай ечемикът не трябва да се изстисква, тъй като това може да доведе до тежки усложнения. Дори и без лечение външният ечемик може да пробие спонтанно и да изтече жълтеникаво гнойно съдържание.
Понякога възпалението може да се превърне в хронично и в клепача да остане твърда подутинка, която не е болезнена. В такива случаи се налага оперативно отстраняване по козметични причини.
Най-честата причина за поява на ечемик в млада възраст е некоригирано далекогледство или астигматизъм поради постоянно напрежение на вътреочните мускули. Изписването на корекционни очила ще "излекува" ечемиците и ще предотврати появата на нова инфекция. Може да се развие и при носене на неточни очила. Предразполагащи заболявания за поява на ечемик са хроничен конюнктивит и блефарит.
През пролетно-летния сезон се прекарва повече време на открито и очите са изложени на външно дразнене и замърсяване. При поява на ечемик, особено в средна и напреднала възраст, трябва да се изследва кръвната захар, за да се търси диабет, тъй като при диабетици се наблюдава склонност към гнойни инфекции в организма. Често по повод на ечемик сме откривали ранен диабет. Заболяването често рецидивира, ако не се лекува основната причина за възпалението и инфекцията. Понякога подуването на клепача, което наблюдаваме, може да се дължи и на туморен процес.
Дори при първа поява на ечемик незабавно потърсете консултация със специалист офталмолог, за да се приложи ефективно лечение и да се предотврати повторно заболяване.
Коментари