Д-р Борислав Ацев, кардиолог в университетската болница “Св. Екатерина” в София
Отговаря на въпроса на Милева Стоянова
Брадикардия се нарича бавният сърдечен ритъм, по-малко от 60 удара в минута в покой. Във всекидневието тя може да се установи по пулса с отброяване на ударите на сърцето с медицинска слушалка (стетоскоп) за 1 минута или с електрокардиограма. За допълнително уточняване на брадикардията може да се използва 24-часов запис на електрокардиограма - Холтер.
Бавният сърдечен ритъм невинаги означава, че съществува сърдечен проблем. Много спортисти имат брадикардия - сърдечният им мускул с по-малко удари изпомпва достатъчно количество кръв към тялото.
Понякога бавният пулс се предава по наследство при здрави, но и при хора с наследствен дефект. Често в практиката се получава брадикардия при болни, които приемат лекарства по повод на различни сърдечни, а понякога и несърдечни заболявания. Например бета-блокерите, антиритъмните лекарства и други могат да доведат до много бавен пулс, който да породи оплаквания и сериозни нарушения на сърдечната дейност.
Известно е, че най-много изкуствени кардиостимулатори (пейсмейкъри) се поставят при пациенти в старческа възраст. Причина за това е най-често брадикардията, която се получава вследствие на изменения в сърдечния мускул и конкретно в клетките, образуващи електрическата система на сърцето.
Много заболявания са в основата на патологично бавния сърдечен ритъм. Такива могат да бъдат спешните заболявания на сърцето - например инфаркт, възпалителни заболявания, например миокардит, и много други. Брадикардията може да се дължи и само на заболявания, които обхващат електрическата система на сърцето - например при синдром на болния синусов възел.
Освен от болести на сърцето брадикардията се получава от някои извънсърдечни заболявания.Такива са например намалената функция на щитовидната жлеза (хипотиреоидизъм), язва на стомаха и др. или при електролитни нарушения. При всички случаи на брадикардия трябва да се консултирате с личния лекар и доверения кардиолог за причината.
Коментари