Вдовицата на тенора Лучано Павароти - Николета Мантовани, която е болна от 18 години от множествена склероза, обяви, че ще се подложи на интервенция по т.нар. метод Дзамбони. Измисленият от италианския професор от университета във Ферара Паоло “Дзамбони” метод за лечение предизвиква море от полемики на Апенините, въпреки че в Америка и други страни е признат.

Методът се състои в отпушване с ангиопластика на мозъчните вени.

Това според Дзамбони води до незабавни подобрения върху болния от множествена склероза. Той смята, че хроничната мозъчно-гръбначна венозна недостатъчност, малформация на кръвните съдове на шията и на гръдния кош, е свързана директно с възникването на тежката болест. Според хирурга патологията, която се изразява в стесняване или запушване на вените в тези зони, е главният виновник за множествената склероза.

Премахвайки запушванията на съдовете с помощта на ангиопластика, може да се облекчат симптомите на заболяването. С този метод според Дзамбони е постигнато подобрение у много болни.

Множествената склероза е хронично автоимунно заболяване, което поразява централната нервна система. Има разнообразни симптоми, включително изменение в чувствителността, проблеми със зрението, мускулна слабост, депресия, затруднения в координацията и речта, болки.

Въпреки че много болни живеят пълноценен живот, с напредване на процеса и периодите на влошаване множествената склероза може да увреди подвижността на засегнатите. А в най-тежката фаза - да причини инвалидност.

Болестта поразява невроните - клетките, които пренасят информация и позволяват на мозъка да контролира тялото.

Смята се, че множествената склероза се причинява от автоатака на имунната система на болния.

Нарича се “множествена”, защото засяга пръснати зони от главния и гръбначния мозък. Името “склероза" пък е затова, защото болестта предизвиква уплътнение в засегнатите области.

Новият метод е обект на дискусии в цял свят.

Обаче въпреки че е открит в Италия, все още не се прилага в обществени болници и много хора прибягват до частни центрове или до чужбина, за да се подложат на него.

В частни клиники лечението струва от 3500 евро нагоре.

“Множествената склероза не е нещо, от което трябва да се срамуваш, разказва Николета Мантовани. - Преди 18 г. открих, че съм болна от нея. Бяха изминали 6 месеца от началото на връзката ми с Лучано Павароти. Казах му, че тъй като е публична личност, може и да се върне назад по стъпките си, тъй като

не исках да бъда тежест за него и за живота му.

Той обаче ми отговори: “Вчера те обичах. Днес те боготворя”.

С Лучано говорехме за всичко, карахме се и се обичахме. Действа ми потискащо фактът, че не мога повече да разчитам на подкрепата му за болестта ми".

В Италия са в ход изследвания в област Емилия Романя с център Болоня. Очаква се окончателният протокол за лечението, който трябва да бъде оценен от експертите. Италианската асоциация за множествена склероза е инвестирала 2 млн. евро в проучвания.

 

ПРОТИВ

Марио Алберто Баталя, председател на италианската Фондация за множествена склероза, твърди, че от наличните научни данни не може да се заключи, че хроничната мозъчно-гръбначна венозна недостатъчност е причина за множествената склероза. Следователно, премахвайки я, не може да се предизвика изчезването на множествената склероза. Според него венозни дефекти са налице и у здрави хора, така че подобни интервенции по метода биха имали смисъл само в определени случаи, които тепърва предстои да се определят.

Италианско изследване върху 2000 души трябва да даде отговор на тези въпроси до края на 2011 г.

Според Баталя международни изследвания трябва да заключат и защо част от болните, подложили се на интервенция по метода, в течение на времето не отбелязват подобрения.

Професор Паоло Дзамбони
Професор Паоло Дзамбони
Професор Паоло Дзамбони
Професор Паоло Дзамбони