Д-р Борислав Ацев, кардиолог в университетската болница "Света Екатерина" в София

Отговаря на въпроса на Иво Христов

Сърцебиенето е симптом, който може да се яви при здрави хора в момент на стрес, при преумора, при лабилно психоемоционално състояние, при безсъние, след нахранване, след прием на кафе и алкохол и други провокиращи фактори.

Някои хора са податливи на промени в околната среда като магнитни бури, климатични промени, разлики в атмосферното налягане и други. При тях реакцията често е сърцебиене. В посочените случаи е достатъчно човек да се е самонаблюдавал и да отстрани факторите, които предизвикват сърцебиенето.

При невъзможност сам да се справи с психоемоционалните проблеми трябва да се консултира с психиатър или психолог и ако е необходимо, да приема успокояващи лекарства.

Диета и въздържане от силни напитки, цигари и алкохол също ще помогнат за отстраняване на проблема.

По различен начин трябва да се подхожда при хора, при които сърцебиенето е предизвикано от някакво заболяване на сърцето или на други органи. Много често, особено нощем, хипертониците, които не са достатъчно добре контролирали кръвното си налягане, получават учестено биене на сърцето на фона на повишени стойности на артериалното налягане.

Други пациенти могат да получат пристъпна аритмия в покой, ако имат сърдечен порок, исхемична болест на сърцето, нарушения в електрическата система на сърцето или кардиомиопатия и редица други заболявания. Сърцебиене може да се получи и при заболяване на щитовидната жлеза (хиперфункция), при заболявания на надбъбречните жлези и други болести извън сърцето.

Цялото това разнообразие на причини налага правилно поведение от страна на пациента, който не знае дали е болен, или здрав.

Всяко безпричинно и повтарящо се сърцебиене изисква да се обърнете към личния лекар и специалист -кардиолог. Той трябва да извърши функционално изследване на сърцето (ехокардиография, стрестест) за откриване на сърдечно заболяване. Необходимо е да се проведе 24-часов запис на електрокардиограма (Холтер) за установяване дали сърцебиенето е опасно, или е безобидно.

Ако не се регистрира за това време, е препоръчително при пристъп да успеете да направите електрокардиограма. Когато се установи сърдечно заболяване, то трябва да се лекува с лекарства или с оперативни методи и сърцебиенето ще изчезне. Когато причината не е в сърцето, трябва да се обърнете към съответен специалист, например ендокринолог, невролог и др.