Нов магнитен резонанс, първият от такъв висок клас в страната, заработи в “Пирогов” тези дни. Високото качество на изображението е възможно при 40% по-малко време за изследване в сравнение с по-старите уреди. На ден минават по 40 пациенти, обясни д-р Галя Гарванска от медико-диагностичната лаборатория на спешния институт.

Умната машина може да даде изображение за кръвоносни съдове, стави, органи и дори на цяло тяло. Най-често засега се изследват глава и прешлени. Това става за 10 мин. "Снимката" на целия гръбначен стълб пък може да се направи едноразово - апаратът сам "съшива" сегментите, каза д-р Гарванска. Прегледът на цяло тяло е за откриване на патологични лезии (тумори и разсейки). Той трае 30 минути. Никъде другаде няма такава опция - с един преглед да се откриват дори далечни разсейки, поясни специалистът.

Онкологията не е приоритет на "Пирогов", но в хирургията много пациенти се оперират от тумори на дебелото черво или жлъчните пътища. Новият уред може да изследва и жлъчното дърво с контраст. Правим и програма за изследване на съдовете, подобно на ангиографията, но без контраст, рентген или инвазия, допълва предимствата за пациентите лекарката. Всички диагнози биха могли да се възползват от новия апарат. При травмите апаратът прави оценка до каква степен са засегнати стави, мускули и сухожилия, къде са хематомите. При прешлените се търси дали е засегнат гръбначният мозък.

Правят се и урографии - изследване на бъбреци, уретера и пикочния мехур, без да се инжектира контрастно вещество. Това е важно за пациенти с болни бъбреци, които имат висок креатинин и не могат да направят стандартните изследвания на тези области. Апаратът помага и на болни с множествена склероза. Открива активните лезии без контрастно вещество. Здравната каса покрива изследването с новия апарат само на една зона. Всеки пациент има право на един талон месечно. Например за болни с множествена склероза може да се направи безплатно изследване на главен мозък или шия.

А къде се намират съвсем малки разсейки от 4 мм и кои са активните места на тумора? Лекарите вече могат да дадат по-пълен отговор, след като в Александровска заработи модерен позитронно-емисионен томограф (ПЕТ скенер). Не всеки онкоболен е подходящ за изследването, обяснява доц. Тошко Петров от ПЕТ центъра. Това са тези болни, при които трябва да се установи стадият на заболяването, да се проследи ефектът от химиотерапията. Най-подходящи са пациенти с белодробни карциноми, на гастроентестиналния тракт, лимфоми, рак на гърдата или яйчниците, тумори на главата и шията и малигнен меланом. Не са подходящи тумори на простатата и пикочно-половата система.

Компютърът реконструира изображенията и лекарите могат да ги видят обемно, както са в пространството, или пък на различни срезове, за да преценят къде точно се намира туморната лезия. Мястото, където туморът е активен и расте, натрупва най-много от маркираната с радиоактивен изотоп флуор 18 глюкоза (радиофармацевтик). Тя се инжектира венозно около час преди самото изследване. Това е едно от големите предимства на новия ПЕТ скенер - позволява да се отличат метаболитно активните места на раковите образувания. Периодът на разпад на този радиофармацевтик е 110 мин, след което радиоактивността изчезва, обясни доц. Петров. Организмът изхвърля препарата с урината.