На въпрос на Л. Величков отговаря Проф. Димитър Младенов, Клиника по урология на Александровска болница

Разширените вени на тестиса (варикоцеле) са съдова аномалия и най-честата оперативно отстранима причина за мъжкото безплодие. Приблизително при 90-95% от пациентите варикоцелето се установява вляво, като само в 5-10% то е двустранно. Дължи се на правия ъгъл на вливане на лявата тестикуларна вена в лявата ренална вена, липса на венозни клапи или повишено налягане в лявата бъбречна вена.

Днес няколко теории обясняват влиянието на разширените вени на тестиса върху качеството на спермата - повишеното съдово налягане, намаленото количество кислород, топлинната увреда и др. Въпреки това нито една теория не дава категоричен отговор.

Като правило разширените вени на тестиса не причиняват оплаквания и се установяват случайно при преглед по повод на инфертилитет. Клиничната картина при силно изразеното варикоцеле се характеризира с тежест и болка в областта на скротума.

Класическото описание на заболяването при физикален преглед е опипване на „торба с червеи". Палпиращата се находка в изправено положение на пациента обикновено изчезва в легнало положение.

Разширените вени на тестиса се диагностицират чрез обикновено ултразвуково изследване, цветно доплерово сканиране на тестисите, КАТ и поне две спермограми.

Диагностицирането на варикоцеле не означава задължително оперативно лечение.

Най-честото показание за операция са патологични отклонения в спермограмата при данни за безплодие и без друга причина за нарушена функция на тестисите. Други показания са сериозен дискомфорт и болка в областта на скротума, неповлияващи се от консервативно лечение, и данни за начална атрофия на тестиса. При липса на тези оплаквания показанията за оперативно лечение са относителни.

Лечението на варикоцелето е хирургично. Необходима е внимателна преценка на показанията. От друга страна, наличието на варикоцеле само по себе си не е абсолютно показание за извършването на операция.

При млади мъже, както е в случая, с разширени вени на тестиса без оплаквания, с нормален обем на тестиса, без промени в спермограмата е необходимо да се провежда контролен преглед веднъж годишно.