На въпрос на Е. Евтимова от Бургас отговаря Доц. д-р Олга Григорова, Клиника по нервни болести, УМБАЛ „Александровска"

Хиперхидрозата се наблюдава често през горещите сезони и засяга предимно дланите, стъпалата или подмишниците. В други случаи е по-силно изразена - т.нар. профузно изпотяване, и може да няма връзка с околната температура. Тогава може да доведе до загуба на вода и соли, до дискомфорт на пациента, дори да наруши неговите интимни контакти.

Причините за хиперхидрозата невинаги се установяват лесно. В 25% от случаите става въпрос за генетична особеност на организма. По-често изпотяването е признак за сериозно соматично и ендокринно заболяване (напр. тиреотоксикоза, туберкулоза, феохромоцитом и др.), нервно-психично разстройство, заболяване на вегетативната (автономната) нервна система. Автономната нервна система, която е независима от централната нервна система, адаптира нашия организъм към промените във влажността и температурата на външната среда. При редица заболявания настъпват нарушения в нейната дейност, които водят до повишена или понижена потна секреция.

За регулиране и „трениране" на автономната нервна система се препоръчват влажни обтривания със студена вода два пъти дневно, контрастен душ с последващ масаж, топла вана с хвойнов екстракт или морска сол. Също така полезни са лечебни бани с отвара от дъбова кора, обтривания с отвара от жълт кантарион. При прекомерно изпотяване на лицето то се обтрива с резенчета от краставица. През устата може да се приема настойка от градински чай и валериана или от смлени корени от бъз.

При липса на ефект е необходима лекарска намеса. Предписваните понастоящем медикаменти (седативни и антихолинергични) изискват продължителен прием, има опасност от привикване и дават странични прояви (сухота в устата, замъгление на зрението и др.). При неповлияване от изброените по-горе препоръки и при локална хиперхидроза се инжектира аналог на ботулиновия токсин. Този препарат се прилага в козметиката за изглаждане на бръчки. При профузни изпотявания може да се стигне до операция - торакална симпатектомия. Лечението на хиперхидрозата трябва да бъде преди всичко етиологично - т.е. отстраняване на причината.