На въпроса на Владимир Георгиев отговаря Д-р Борислав Ацев, кардиолог в университетската болница "Света Екатерина" в София.

Измерването на кръвното (артериалното) налягане изисква стриктно спазване на определени правила, за да разчитате на точни данни. Първото условие за правилното мерене е да седнете и да отпочивате в продължение на 5 минути. За предпочитане е да поставите ръката си на бюро или на маса на равнището на сърцето. Трябва да освободите ръката си от ръкави и гривни, които я притискат отвън. Тя трябва да е релаксирана и отпусната.

Преди раздуването маншетът на апарата трябва да бъде стегнат, но така че да могат да се вкарат два пръста под него. Напомпва се поне с 20 мм живак повече от очакваната горна граница на кръвното налягане, например ако имате обичайни стойности до 140-150 мм живак, то трябва да напомпате най-малко до 170 мм живак.

За препоръчване е да повторите измерванията три пъти. Взема се средната стойност между второто и третото измерване. Ако сте мерили 2 пъти налягането, се взема за точна втората стойност. По-точни ще бъдат данните, ако между измерванията има интервал от 2 минути.

Разбира се, че при измерване на артериалното налягане възникват и трудности, които определят избора на апарат, къде да се измерва налягането и др. Например, ако пациентите имат аритмия, електронните апарати често отчитат грешки и затова при такива хора е за предпочитане да се използват апарати със стетоскоп. При други хора измерването в лекарски кабинет води до повишаване на кръвното налягане (синдром на бялата престилка) и при тях се препоръчва да си го измерват в домашна обстановка.

Хора с лабилна психика могат да променят в много кратък интервал стойностите на налягането и затова е хубаво първо да се успокоят, ако трябва, да вземат нещо успокоително и след това да отчетат по-реални стойности. При всички случаи, когато установите някакви аномалии, свързани с артериалното налягане, трябва да се консултирате с вашия лекар.