На въпрос на Здравка Иванова отговаря Д-р Петьо Брезоев, дерматолог, пециализирана дерматологична практика
Запазването на гъстотата на космената покривка на скалпа е резултат от сложен процес на отпадане и израстване на нови косми. Съществуват няколко етапа в развитието на всеки отделен косъм. Фазата на растеж се нарича анаген. В този етап косъмът расте интензивно, като продължителността е между 2 и 6 години за косата на скалпа. Следващата фаза се нарича катаген - процес на реорганизация и подготовка за влизане в последната фаза телоген. В този етап метаболитната активност се преустановява и косъмът спира да расте. Космената луковица се смалява и е въпрос на време косъмът да отпадне.
Причините за поява на косопад могат да бъдат много разнообразни и да засягат различните фази на растеж. Обикновено около 10% от космите на скалпа са в етап телоген, но е възможно поради различни причини по-голям процент от космите да влязатв телоген. Реактивният косопад е най-често срещаното състояние, което е резултат от влизането на голям брой косми във фаза на телоген. Проявява се вследствие на заболяване, тежки диети, стрес.
Характерно е, че косопадът се проявява няколко месеца по-късно след настъпването на стреса. Състоянието се подобрява, след като причината бъде отстранена дори без лечение. В случай че такава причина не може да бъде идентифицирана и косопадът прогресира, се приема за хроничен и изсква сериозно изясняване на вероятната подлежаща причина. Такива причини могат да бъдат ендокринологични заболявания, но също така и проява на унаследен андрогенен косопад при жени. В последния случай косата пада главно в горната част на скалпа, но за разлика от андрогенната алопеция при мъжете, никога не се стига до пълна загуба.
Особена форма е така нареченият гнезден косопад. При него падането на косата е ограничено в отделни полета по скалпа, обикновено с големина от един до няколко сантиметра в диаметър. Причините за това състояние не са изяснени, но се смята за автоимунно състояние, като лечението е много трудно и изисква време.
Боядисването не влияе върху растежа на косата. Боята понякога може да предизвика дразнене и залющване на скалпа и дори контактен дерматит, но не и да предизвика косопад.
Причината да забелязвате по-интензивно опадане при миене на косата е, чепри механичното въздействие падат телогенните косми, тъй като те вече не са така добре прикрепени към скалпа. Все пак вашият дерматолог може да направи трихограма за точното определяне на типа на падащите косми.
За да се справите с реактивния косопад, може да вземете комбинирани витамини и микроелементи, предназначени за подсилване на растежа на косата и ноктите, както и лосиони за третиране на косопад, които ще откриете във всяка аптека. Ако състоянието не се подобри в следващите 3 месеца, трябва да потърсите специализирана консултация. При хроничен косопад трябва да се допитате до вашия дерматолог за изясняване на причините и стартиране на съответно лечение, тъй като в противен случай косопадът не може да бъде овладян.
Коментари