На въпрос на Л. Кирилова отговаря Акад. Петя Василева, ръководител на Специализираната очна болница за активно лечение “Акад. Пашев”

Има много причини за разлика в цвета на очите - хетерохромия. Някои видове се предават на поколението, а други - не. Прегледът при офталмолог с допълнителна квалификация в областта на възпалителните заболявания на окото ще бъде полезен за установяване формата на хетерохромия при вашия партньор и ще даде по-конкретен отговор дали това състояние може да се предаде на детето или не.

Хетерохромията е състояние, при което ирисът на едното око е с различен цвят от ириса на другото или част от ириса на едното око е различно оцветена от останалата му част. Причините за това състояние могат да са различни - вродени или придобити, свързани с очни или системни заболявания.

1. Обикновена хетерохромия. При това състояние обстойният очен и общ преглед не установяват очни или системни заболявания. Различното оцветяване на ирисите на двете очи или на част от него на едното око може да се дължи на дефекти във вътреутробното развитие. Състоянието може да се унаследява и има вероятност детето ви да е с различен цвят на очите.

2. Хетерохромия при синдрома на Хорнер, който се характеризира с лека птоза (смъкване на клепача), миоза (тясна зеница) и енофталм (окото изглежда леко хлътнало в орбитата). Ирисът на засегнатото око е по-светъл. Това състояние може да се наблюдава скоро след раждането и да е свързано например с родова травма, а може и да се появи по-късно при травми и болестни процеси, които засягат симпатиковия нерв от съответната страна на по-светлия ирис. Не се унаследява от поколението.

3. Хетерохромия при иридоциклит на Фукс. Това е възпалително заболяване на окото, което може да протича безсимптомно или пациентите да се оплакват от замъглено зрение на едното око. Ирисът на засегнатото око изглежда по-светъл поради атрофия на структурата му, а при очен преглед могат да се установят белези на вътреочно възпаление. При тези пациенти се налагат редовни контролни прегледи и лечение от офталмолог, защото могат да се развият вторична глаукома и патологична катаракта (вътреочно перде). През последните години се приема, че заболяването се причинява от вируса на рубеолата. Хетерохромията в тези случаи е придобита и не се унаследява.

4. Хетерохромия, свързана със системни заболяваниякато синдром на Варденбург, който освен с различен цвят на очите се характеризира с промени в клепачите, носа и веждите.

5. Хетерохромия, свързана с други очни състояния:повишена пигментация на увеята (средната обвивка на окото), тип бенка, засегнатият ирис е много по-тъмен от другия. Състоянието е вродено, пигментацията може да нарасне по интензитет през пубертета, а при жените и по време на бременността. В окото с по-тъмния ирис може да се развие вторична глаукома. Наложителни са редовни контролни прегледи при офталмолог. При някои очни тумори или при разсейки в окото от тумори, засягащи други органи, може да има промяна в цвета на ириса на очите.

След травма на окото с метално чуждо тяло и задържане на железни частицив окото може да се развие така наречената сидероза и халкоза (при медни частици). При това състояние ирисът на засегнатото око става по-светъл, а ако не се предприеме спешно лечение, има опасност от загуба на зрението.

След тъпа очна травма и задържанена кръв в предната камера на окото може да се отложатжелезни продукти от хемоглобина на кръвта върху ириса на окото и цветът му да изглежда ръждив в сравнение с другото.

При лечението с един вид капки за едностранна глаукома може да настъпи потъмняване на цвета на ириса.