Повечето деца с аутизъм имат проблеми в стомашно-чревния тракт - болки, разстройство, които водят и до проблеми със съня или агресия. Ако те правилно се диагностицират и лекуват, животът им се подобрява съществено. Това обясни проф. Артър Кригсман, детски гастроентеролог от САЩ, на колегите си в болница “Токуда”, където идва за втори път да преглежда аутисти. Той е водещ специалист в диагностиката и лечението на стомашно-чревни проблеми при деца с аутизъм. Завършил е медицина в Ню Йорк. Ръководи отделение в Beth Israel Medical Center, а през 2010 г. основава две свои клиники в Остин, Тексас и Манхатън, Ню Йорк.

Вече изследвахме 10 деца с възпалителни процеси в стомаха, поясни д-р Асен Петров, началник на гастроентерологията в болницата домакин. Специалистите в САЩ вече се убедили от практическия си опит, че между стомаха и аутизма има някаква връзка. Лекувайте чревните възпаления и ще настъпи подобрение при психичните симптоми, обяснява проф. Кригсман.

Теорията се потвърждава с методите, които проф. Кригсман използва за диагностика. Гостът сподели опита си пред български лекари как най-добре да се дефинира проблемът. След това се взема решение за лечението. Изследвахме малките пациенти с ендоскоп, обяснява д-р Петров. Процедурата се прави с упойка. Новото е, че се осигуряват снимки на тънките черва отвътре със специална капсула. Тя се пуска в началото им.

Изследва сантиметър по сантиметър лигавицата, като прави снимки през 2 секунди. След това специален софтуер пресъздава промените от възпалителните процеси. Обикновено се виждало нещо като малки язвички, подобни на тези при болестта на Крон, обяснява проф. Кригсман.

С гастроендоскопските методи досега можехме да видим само горната част на храносмилателния тракт, горната част на дебелото черво и крайната на тънките черва, пояснява д-р Петров. Традиционната диагностика не може да покаже отвътре дългите 6 м тънки черва. Изследването е свързано с допълнителни тестове и обща оценка на състоянието на пациентите. Когато се открият промени в стомашно-чревния тракт и те се лекуват правилно, настъпва значително подобрение на психичните проблеми у тези деца, убеден е вече и д-р Петров, тъй като пациентите, на които е назначено лечение при първата визита на американския професор, вече били много по-добре.

Според него е интересно, че стомашно-чревните проблеми при аутистите са еднотипни. Възпалителните промени се намирали в горната част на стомаха, но също в тънките и в дебелото черво, поясни д-р Петров. Не са тежки, но са характерни и се откриват при голям брой от тези пациенти.

Възпаленията не са от външен причинител, макар че засега науката няма еднозначен отговор какъв точно е механизмът, който ги отключва. Вероятно става дума за автоимунен процес. Тази хипотеза все повече се потвърждава с различни тестове - серологични, кръвни проби и имунологични изследвания. Не се знае и откъде тръгва автоимунната реакция. Като виновници се подозират вируси или бактериални инфекции, но това не е доказано. Процесът на увреждане на фината лигавица в стомаха и червата засега се смята за автоимунен.

Също толкова интересна е връзката между стомаха и мозъка. За нея се знае повече. В западните школи много се говори за тази зависимост, казва д-р Петров. Сред теориите е, че пропускливостта на гастроентестиналния тракт може да е генетично заложена или придобита. Много голяма част от имунната система се намира именно там. Така всяка промяна в процесите в стомаха влияе върху развитието на централната нервна система.

Други теории свързват психичните увреждания с инфекции или дори с натрупване на тежки метали в организма

Най-важна за лечението на аутизма е правилната диагноза. След това се разчита предимно на медикаменти. Лекарствата са познати у нас, но комбинирането им с хранителни добавки е новост за българските лекари. В САЩ това направление е цяла наука, пояснява д-р Петров.

Лекарствата за възпаленията при аутизъм са от същия тип, който се използва например за язва или гастрит. Има и по-ново поколение медикаменти - т.нар. биологични, които се използват в ревматологията, но и в гастроентерологията. Новото за тях е комбинирането им с определени хранителни добавки. Има и специални диетични режими, които са непознати у нас и прилагането им тепърва ще се развива.

Проф. Кригсман помага на българските си колеги да преценят у кои деца има рискове от задълбочаване на заболяването. След време те може да развият болестта на Крон или улцерозен колит. Идването на професора в София е шанс за родителите на аутисти, които не могат да си позволят скъпото пътуване до САЩ. Той обучава нашите лекари да правят същите неща, а терапията излиза доста по-евтино, отколкото в чужбина. Д-р Петров се надява един ден и здравната каса да поема част от разходите.

Заболяването става все по-разпространено. В САЩ се смята, че вече на всеки 100 деца едно развива такива отклонения, казва д-р Петров.

ИЛИЯНА АНГЕЛОВА

Д-р Кригсман, гастроентеролог от САЩ: По тънките черва има малки язвички

- Проф. Кригсман, как дойдохте в България?

- Преди години в САЩ прегледах аутист от България, който имаше болки в стомаха, разстройство и не можеше да спи. Беше станал агресивен. Дадох му подходящи лекарства и детето започна да спи, агресията изчезна. Така от фондация "Тацитус" ме поканиха да дойда в България, за да прегледам повече деца. За втори път съм в София.

- Чревните възпаления ли предизвикват аутизма?

- Ние не знаем дали стомашното възпаление предизвиква аутизма, или обратното. Но знаем, че когато лекуваме гастроентестиналния тракт, се подобрява и психичното състояние на децата, качеството им на живот.

- Кой е най-големият ви успех?

- Когато всички болезнени симптоми в гастроентестиналния тракт бъдат премахнати и няма повече болка или диария. Родителите забелязват, че с подобряването на стомашните проблеми се успокояват и аутистичните прояви.

- Колко дълго продължава лечението?

- Това е хронична болест. Тя не може да се излекува напълно, а само да се потисне. Даваме медикаменти, които блокират възпалението, антибактериални лекарства и понякога имуносупресори.

- Има ли проучвания в САЩ за връзката между стомаха и аутизма?

- Да, но са още в начален стадий. Знаем само, че повечето аутисти имат стомашно-чревни симптоми. Погледнати с диагностична апаратура отвътре, те изглеждат като заболяване. По тънките черва има нещо като малки язвички. Прилича на болестта на Крон, макар че е различна.

- Как е името на тази болест?

- Засега й казваме “свързан с аутизма ентероколит”.

Д-р Асен Петров е доволен, че американският опит от лечението на аутисти ще се прилага и у нас.
СНИМКИ: АВТОРЪТ
Д-р Асен Петров е доволен, че американският опит от лечението на аутисти ще се прилага и у нас. СНИМКИ: АВТОРЪТ
Д-р Кригсман, гастроентеролог от САЩ
Д-р Кригсман, гастроентеролог от САЩ