Д-р Петко Кабакчиев, дм, завеждащ УНГ клиника при Университетска болница “Лозенец”
Той отговаря на въпроса на Лилия Димитрова
Затрудненото носно дишане е най-честата причина за хъркането при хората.
При сън и при будно състояние нормалното дишане на хората е дишането през носа. При определени заболявания на носа дишането се затруднява - деформирана носна преграда и/или външния нос, хипертрофия на носните конхи (раковини), полипи в носа, алергичен риносинузит, тумори в носа. Тогава пациентите започват да дишат основно през устата.
Децата също хъркат - най-честата причина е увеличената назофарингеална тонзила, т.нар. трета сливица. По време на сън при дишане през устата се създава отрицателно налягане зад увулата (мъжеца) и мекото небце. Отрицателното налягане усилва вибрациите на небцето, които пораждат звук, който наричаме хъркане.
Мъжете са по-често засегнатият пол, но хъркането е често и при жените.
Основен фактор при хъркането е намаляване тонуса на мускулатурата на мекото небце и фаринкса, които са неизбежно последствие от напредването на възрастта- при повечето хора хъркането се появява след четиридесетте години. Важни фактори са наднорменото тегло, големите небни тонзили (сливиците), уголемена увула, голям език или деформации на челюстите.
Преяждането вечер, прекомерната употреба на алкохол и никотин влошават състоянието. Физическата и психическа преумора също оказват влияние върху силата на хъркане.
Важно е да се знае, че хъркането е само симптом със социално значение - за партньора и съседите, но не е състояние, застрашаващо живота.
В някои случаи обаче хъркането е един от признаците на сериозно заболяване - синдром на обструктивната сънна апнея (ОSАS). Това състояние се характеризира с апнеични паузи - пациентът за секунди спира да диша/хърка; това се повтаря многократно за един час по време на сън, особено нощем. Синдромът на обструктивна сънна апнея е застрашаващо живота състояние и налага сериозно изследване (полисомнография) и лечение от група специалисти от различни специалности.
Няма регистрирано медикаментозно лечение на хъркането поне засега. Обикновено се налага смяна на режима на хората, включително хранителния - с цел редуциране на теглото. Хъркането е най-силно, когато човек спи, легнал по гръб; затова най-лесният начин е човек да бъде обърнат на една страна. Това може да стане принудително, като се зашие топка за тенис на гърба на пижамата, която му убива и той сам се обръща настрана (с такава топка, по думите на съпругата му, спи и президентът на САЩ Обама).
Налага се лечение на затрудненото дишане през носа; добре е това да бъде правено с оглед наличните патологични промени на лигавицата или структурите на носа и назофаринкса.
Оперативното лечение може да окаже значително подобрение на състоянието с оглед отстраняване на механичните причини за затрудненото дишане, включително отстраняване на третата сливица при децата или риносептопластика. Увуло-палато-фарингопластика (UPPP) също може да бъде направена при определени случаи. Възможни са и по-сложни и обемни оперативни намеси, но те са с още по-стеснени индикации.
Синдромът на обструктивна сънна апнея налага използването на специален апарат (CPAP) по време на сън, който подпомага дишането по време на апнеичните паузи.
Коментари